Güneş Işığına Dayanım Testi
Haslık Testleri

Güneş Işığına Dayanım Testi

Güneşe dayanıklı bir kumaş, güneş ışığının yaklaşık yüzde 10’unu oluşturan morötesi (ultraviyole) ışınlarına dayanacak güçte işlem görmektedir. Ultraviyole, bir ışık dalgası veya radyasyon şeklidir ve ultraviyole ışınları, görünür ışıktan daha kısa bir dalga boyuna ve X ışınlarından daha uzun bir dalga boyuna sahiptir. Bu dalga boyu tekstil ürünlerine ve malzemelere nüfuz etmekte ve bu şekilde zarar vermektedir.

Güneş Işığına Dayanım Testi

Ultraviyole ışınlarına uzun süre maruz kalmak, ürünlerin ve malzemelerin bozulmasına neden olmaktadır. Dış mekan tekstil ürünlerinde UV ışınları, kumaştaki boyalarla veya kumaşın yapısında bulunan plastik (polimer) iplikler ile kimyasal tepkimeye neden olmaktadır. Boyanın bozulması solmaya neden olur.

Güneşe dayanıklı kumaşlar ifadesi, bir miktar yanıltıcıdır, çünkü NASA için tasarlanmış ürünler bile tüm UV ışınlarına süresiz olarak dayanabilecek özellikte değildir. Zaman içinde bir miktar hasar ve solma kaçınılmaz olarak ortaya çıkar. Ancak güneşe dayanıklı bir kumaş, beklenen ömrü boyunca belirgin bir solmaya karşı koymaktadır. Günümüzde işletmeler, dış mekan mobilyaları ve aksesuarlar için kaliteli ve güneşe dayanıklı kumaşlar üretmektedir. Bu kumaşların tümü, UV ışınlarına dirençli tasarlanmıştır ve en sıcak iklimlerde bile yıllarca kalacak canlı renklere sahiptir.

Bir kumaşın güneşe karşı ne kadar dirençli olduğunu ölçmek için güneş ışığına dayanım testleri yapılmaktadır. Bu testlerde, kumaşlar özel UV ışıkları kullanılarak laboratuvar ortamında test edilir. Bu teslerde kumaşlar, yüzlerce saate kadar UV ışınlarına, yüksek sıcaklıklara ve yüksek nem seviyelerine maruz bırakılmaktadır.

EUROLAB, haslık test hizmetleri kapsamında güneş ışığına dayanım test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Haslık test hizmetleri kapsamında verilen güneş ışığına dayanım test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp