Deniz Suyuna Karşı Renk Haslığı
Haslık Testleri

Deniz Suyuna Karşı Renk Haslığı

Deniz suyuna karşı renk haslığı testleri, boyalı veya baskılı renkteki tekstil ipliklerinin ve kumaşların deniz suyuna karşı olan direncini ölçmek için yapılmaktadır. Test sırasında, numunenin renk değişikliği ve çok lifli şeridin lekelenmesi değerlendirilmektedir.

Deniz Suyuna Karşı Renk Haslığı

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO), her çeşit ve yapıdaki tekstil ürünü renginin, deniz suyuna batırılmaya karşı direncini belirlemek için ISO 105-E02 standardı ile bir yöntem belirlemiştir. Bu standart ülkemizde de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN ISO 105-E02 Tekstil - Renk haslığı deneyleri - Bölüm E02: Deniz suyuna karşı renk haslığı.

Bu testler, deniz suyuna maruz kalmış kumaş veya baskılı veya baskısız tekstil ürünlerinde olabilecek renk değişim ve lekelemeleri tespit etmek için yapılmaktadır. Uygulama sırasında genel olarak deniz suyunu simüle eden bir çözelti kullanılmaktadır. Bu standart gereğince, iki tek lifli bitişik kumaş veya çok lifli bir bitişik kumaş ile temas halinde olan bir tekstil ürünü sodyum klorür çözeltisine batırılır ve bir test cihazında belli bir basınç altında iki plaka arasına yerleştirilir. Örnek ve bitişik kumaşlar ayrı kurutulur. Numunenin rengindeki değişim ve bitişik kumaşların lekeleri, gri skala ile karşılaştırılarak değerlendirilir. Bu testler doğal olarak mayoluk kumaşlar, yazlık giysiler ve denizcilik ile faaliyetler yapan çalışanların giysileri için önemlidir.

EUROLAB, haslık test hizmetleri kapsamında deniz suyuna karşı renk haslığı test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Haslık test hizmetleri kapsamında verilen deniz suyuna karşı renk haslığı test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp