Yıkama Sonrası Görünüm Testi
Fiziksel Test Hizmetleri

Yıkama Sonrası Görünüm Testi

Bütün düz kumaş örnekleri, standart şekilde ev yıkama işlemlerine tabi tutulmaktadır. Yıkama işlemleri elde veya makinede olabilir, farklı özellikte çamaşır makinalarında olabilir hatta farklı makina yıkama çevrimleri ve sıcaklıkları seçilmiş olabilir.

Yıkama Sonrası Görünüm Testi

Bu konuda laboratuvarlarda testler gerçekleştirilirken başlıca standartlar esas alınmaktadır:

  • TS EN ISO 6330 Tekstil - Tekstil deneyleri için - Ev tipi çamaşır makinesi ile yıkama ve kurutma işlemleri

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) standardı olan bu standart, tekstil ürünlerinin evsel yıkama ve kurutma işlemlerini kapsamaktadır. Bu standart, uygun çamaşır yıkama ve kurutma işlemlerine tabi olan kumaşlara, giysilere veya başka tekstil ürünlerine uygulanmaktadır

  • AATCC 124-1996 Tekrarlanan evde yıkama sonrası kumaşların görüntüsü

Amerika Tekstil Kimyagerleri ve Renklendiriciler Birliği standardı olan bu standart, evlerde yapılan yıkama işleminden sonra düz kumaş örneklerinin pürüzsüzlük görünümünü değerlendirmek için tasarlanmıştır. Yıkanabilir özellikte olan, dokuma olsun olmasın her türlü kumaş, bu yöntem ile pürüzsüzlük görünümü için değerlendirilmektedir.

Yıkama sonrası görünüm testleri, gelişmiş laboratuvarlarda fiziksel tekstil testleri arasında gerçekleştirilmektedir ve tekstil ürünlerinin kalite standartlardan biridir. Başlıca kalite gereklilikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Normal sınırların ötesinde gözle görülür bir aşınma olmamalıdır
  • Renk atmaları, gölgede gözle görülür değişiklikler, baskı yoğunluğunda azalma veya renk aşınması olmamalıdır
  • Onarılamaz deformasyonlar ve hasar oluşmamalıdır
  • Boncuklanma ve tüylenme olmamalıdır
  • Keçeleşme oluşmamalıdır
  • Temel malzemelerin ve kullanılan aksesuarların esnekliği bozulmamalıdır

EUROLAB, fiziksel test hizmetleri kapsamında yıkama sonrası görünüm test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Fiziksel test hizmetleri kapsamında verilen yıkama sonrası görünüm test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka fiziksel tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp