Yıkama Sonrası Boyutsal Değişim Testi
Fiziksel Test Hizmetleri

Yıkama Sonrası Boyutsal Değişim Testi

Boyutsal stabilite, yani boyut değişmezliği, kumaşların en önemli özelliklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Kumaşların özellikle yıkandıktan sonra gösterdiği boyutsal değişim problemi, önemli bir kalite problemi olarak ortaya çıkmaktadır.

Yıkama Sonrası Boyutsal Değişim Testi

Kumaşın dokunması sırasında dokumaya uygulanan gerilmeler yüzünden bazen ilmeğin şekli değişmektedir. Dokuma işlemi bittiğinde ve kuvvetler alındığında, ilmekler doğal hallerine döndürmeye çalışır. Döngü şeklindeki bu hareket, kumaşa da yansır ve kumaşın şekli değişir. Bu değişime kumaş gevşemesi denmektedir. Bu durum kumaşın ıslak veya kuru yıkanmasından sonra da ortaya çıkmaktadır. Kumaşın terbiye işlemleri sırasında büzülmeye karşı herhangi bir önlem alınmamışsa, pamuklu kumaşlar yüzde 12’ye, viskon kumaşlar ise yüzde 20’ye kadar büzülme göstermektedir.

Kumaşların iç gerilim görmemesi açısından terbiye işlemleri sırasında şişmeyi önlemek için işlenmesi gerekmektedir. Sonrada kumaşın boyutsal değişim göstermemesi için, terbiye sırasında olabildiğince az gerginlik yaratan makinalar çalıştırmak, işlem sırasında gerilimi kontrol etmek, dinlenme araları vermek, kumaş transferi için taşıyıcı bantlar kullanmak, germeli kurutma sırasında ileri besleme prensibine göre çalışmak, kumaşlara kırışıklık karşıtı apre uygulamak ve büzülmeye karşı mekanik direnç sağlayan özel makinalar kullanmak gibi bir takım önlemler alınmaktadır.

Kumaşların boyutsal stabilite kazanmasında en etkili bitirme yöntemi, ısıtma ile kurutma işleminin uygulanmasıdır.

Yıkandıktan sonra kumaşın boyut değişiklikleri konusunda, Amerika Tekstil Kimyagerleri ve Renklendiriciler Birliği (AATCC) tarafından yayınlanan AATCC 135 standardına uyulmaktadır.

EUROLAB, fiziksel test hizmetleri kapsamında yıkama sonrası boyutsal değişim test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Fiziksel test hizmetleri kapsamında verilen yıkama sonrası boyutsal değişim test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka fiziksel tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp