Yanmazlık Testleri
Fiziksel Test Hizmetleri

Yanmazlık Testleri

Tüm yangın riskleri arasında, tekstil ürünleri en tehlikeli olanıdır. Yangın kazalarının büyük bir kısmı tekstillerin yanması ile ilişkilidir. Örneğin giysilerde selülozikler, rahat bir kullanum imkanı verdiği için yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak bu ürünler yanıcılığa çok yatkındır. Kumaşların ağırlığı ve dokunma şekli de yanıcılığı etkileyen faktörlerdir. Ağır ve sıkı dokuma kumaşlar, gevşek dokuma kumaşlardan daha yavaş yanar. Tekstil sektöründe ürünlerin yanmasını önlemek veya en azından geciktirmek için bitim işlemleri sırasında özel apre işlemi uygulanmaktadır.

Yanmazlık Testleri

Alev geciktirici malzemeler, hem doğal hem de sentetik liflere etkili bir şekilde uygulanmaktadır. Bu işlem sırasında liflere, kumaşları yanmaz hale getiren veya yanıcılığını en aza indiren bir kimyasal madde uygulanmaktadır. Bir yangın başladığı zaman, kumaş üzerine kaplanan bu kimyasal madde, kumaş tarafından üretilen gaz ve katranlarla tepkimeye girer, gazları ve katranları karbon kömürüne dönüştürür ve sonunda kumaşın yanma hızını yavaşlatır.

Yangın geciktirici kumaşlar genel olarak, endüstriyel iş elbiseleri, itfaiyeci kıyafetleri, pilot giysileri, çadır ve paraşüt kumaşları, profesyonel motor yarış kıyafetleri üretiminde, giyeni yangına karşı korumak amacı ile kullanılmaktadır. Ayrıca iç mekanlarda, otellerde, hastanelerde, sinemalarda ve tiyatrolarda da perdeler bu tür kumaşlardan yapılmaktadır.

Yangın geciktirici kumaşlar ve aleve dirençli giysiler, alevin yayılmasını azaltmak ve insanların yanma ortamından kaçmalarına izin vermek için termal bir bariyer oluşturmaktadır. Ancak bu giysiler sadece sınırlı bir süre için koruyucudur. Buna karşılık ateşe dayanıklı kumaşlar, ateşin tutuşmasını ve yayılmasını engelleyen, yanıcı olmayan bir gaz üreten kimyasal bir kaplama içermektedir.

EUROLAB, fiziksel test hizmetleri kapsamında yanmazlık test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Fiziksel test hizmetleri kapsamında verilen yanmazlık test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka fiziksel tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp