Patlama Mukavemeti Testi
Fiziksel Test Hizmetleri

Patlama Mukavemeti Testi

Patlama mukavemeti, kağıt, karton, oluklu mukavva ve kutular, katı elyaf levhalar, filtre bezi, endüstriyel kumaşlar, deri ve bunlar gibi malzemelerin güç ve performansının güvenilir bir ölçüsüdür. Laboratuvar ortamında, söz konusu malzemelerin kalitelerini, dayanıklılıklarını ve performanslarını belirlemek amacı ile çok çeşitli malzemeleri test etmek için patlama dayanımı test cihazları kullanılmaktadır.

Patlama Mukavemeti Testi

Patlama testi değeri, malzemenin yırtılmasını sağlamak için gereken en yüksek gösterge basıncıdır. Gözlenen gösterge değeri, malzemeyi dağıtmak için gereken hidrolik basıncı içermektedir.

Kağıdın, mukavvanın veya kumaşın patlama mukavemeti, bu malzemelerin diğer özelliklerinden etkilenen ve esası gerilme mukavemeti olan bir bileşik mukavemet özelliğidir. Genel olarak, patlama mukavemeti, malzeme içinde mevcut olan liflerin cinsine, oranına ve miktarına, hazırlama yöntemlerine, çırpma ve inceltme derecelerine ve kullanılan katkı maddelerinin cinsine ve kullanım miktarına bağlı olarak değişmektedir.

Gelişmiş laboratuvarlarda gerçekleştirilen patlama testlerinde dikkate alınan birkaç standart şu şekildedir:

  • ASTM D3786 / D3786M - 18 Tekstil kumaşlarının patlama mukavemeti için standart test yöntemi - Diyafram patlama dayanımı test cihazı yöntemi
  • TS EN ISO 13938-2 Tekstil - Kumaşların patlama özellikleri - Bölüm 2: Patlama mukavemetinin ve patlama gerilmesinin tayini için pnömatik metot
  • TS EN ISO 2758 Kağıt - Patlama dayanımı tayini
  • TS EN ISO 2759 Karton - Patlama dayanımı tayini

Genelde tekstil sektöründe kumaşların patlama kumavemetleri önemli bir performans göstergesidir. Bu testlerde aynı süre içinde farklı yönlerden ve farklı seviyelerde uygulanan kuvvete maruz kalan kumaşın mukavemeti tespit edilmektedir.

EUROLAB, fiziksel test hizmetleri kapsamında patlama mukavemeti test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Fiziksel test hizmetleri kapsamında verilen patlama mukavemeti test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka fiziksel tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp