Mekanik Güvenlik Testi
Fiziksel Test Hizmetleri

Mekanik Güvenlik Testi

Mekanik güvenlik testi, herhangi bir tasarım ve üretim sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır ve birçok sektörde kritik öneme sahiptir. Bu testlerin kapsamı, malzeme özelliklerinin tanımlanmasından üretimi tamamlanmış ürünlerin onaylanmasına kadar uzanmaktadır. Güvenliği sağlamak, bütün işletmeler için temel görevdir. Ancak mekanik güvenlik testleri aynı zamanda, maliyet etkin tasarımlar gerçekleştirmek ve teknolojik üstünlüğe katkıda bulunmak bakımından da önemli bir rol oynamaktadır.

Mekanik Güvenlik Testi

Test gereksinimleri, bazı sektörler için resmi kuruluşlar tarafından belirlenmektedir. Aynı zamanda Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) ve Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) gibi kuruluşlar tarafından da test gereklilikleri belirlenmektedir.

Güçlü tasarım ve üretim ekipleri, modelleri doğrulamak, üretimi geliştirmek ve parçaların genel kalitesini arttırmak için mekanik testlere önem vermektedir. Bazı büyük işletmeler kendi içlerinde test yeteneğine sahip olsalar da her zaman akredite bir laboratuvarla anlaşmaları faydalı olmaktadır. Tipik olarak başlıca mekanik güvenlik testleri şunlardır: kabulü sağlamak için malzemelerin çekme testleri, ısıl işlemlerin doğrulanması için parçaların sertlik testleri, uzun süreli dayanıklılık sağlamak için yorulma testleri, tasarım sürecini kolaylaştırmak için model doğrulama testleri ve gelecekteki bakım programlarına yardımcı olmak için kırılma mekaniği testleri.

Kısaca mekanik güvenlik testleri, bir ürünün mekanik yönlerini ve mekanik bir arızanın kullanıcılar için potansiyel bir güvenlik riski doğuracak durumları değerlendirmek için yapılmaktadır. Dolayısıyla bu testler, mevcut mekanik ürün sayısı ve türleri kadar çeşitli olmaktadır.

EUROLAB, fiziksel test hizmetleri kapsamında mekanik güvenlik test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Fiziksel test hizmetleri kapsamında verilen mekanik güvenlik test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka fiziksel tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp