Korozyon Dayanımı Testi
Fiziksel Test Hizmetleri

Korozyon Dayanımı Testi

Metal olan her yerde, genelde yıkıcı etkisi olan pas için potansiyel var demektir. Pas acımasız bir oluşumdur. Bir kez oluştuktan sonra hızlı bir şekilde yayılabilir ve tüm metal bir yüzeyi kaplayabilir. Bakır, alüminyum, magnezyum, titanyum ve demir gibi metaller, özellikle pas hasarlarına karşı hassastır.

Korozyon Dayanımı Testi

Genel olarak iki temel pas türü bulunmaktadır. Bunlardan demir oksit oluşumu kırmızı pas, kendine özgü kırmızımsı kahverengi rengi ile bilinir. Beyaz pas ise çinko oksit oluşumu, ıslandığı zaman mumlu beyaz bir toz şeklini alan pastır. Bunlardan kırmızı pas daha tahribat vericidir ve metali içinden yer. Çinko kaplı beyaz pas ise çelik yüzeyin kenarları boyunca oluşur ve koruyucu kaplamayı paslandırabilir.

Korozyon hızı, yani pasın metal bir ürünü ne kadar çabuk paslandıracağı, birçok faktöre bağlıdır. Örneğin nemin varlığı pasın yayılmasını önemli ölçüde hızlandırır. Bu nedenle korunmasız metal yağmurda bırakılmamalı veya uzun süre suya maruz kalmamalıdır. Bunun dışında hava sıcaklığı, belli kirleticilerin varlığı, başka metallerle temas ve belli asitler, bazlar veya tuzlarla temas da paslanmanın hızını arttıran faktörlerdir.

Pasın tahrip edici etkileri yüzünden korozyon testi, üretim süreçlerinin bir parçası olarak metale dayalı birçok sektörde yaygın bir uygulama haline gelmiştir ve çok çeşitli test türleri geliştirilmiştir. Örneğin, istiflenmiş çelik korozyon testi, hidroliz testi, dökme demir talaş testi ve otomotiv sektörü tarafından tercih edilen tuz püskürtme testi gibi. Bu testlerin amacı, pasın hangi noktada oluşmaya başlayacağını belirlemektir.

EUROLAB, fiziksel test hizmetleri kapsamında korozyon dayanımı test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Fiziksel test hizmetleri kapsamında verilen korozyon dayanımı test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka fiziksel tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp