Kopma-Yırtılma Mukavemeti
Fiziksel Test Hizmetleri

Kopma-Yırtılma Mukavemeti

Bir kumaş keskin bir cisim ile tutulacak olursa yırtılır. Bu durum belki de kumaşlarda karşılaşılan en yaygın mukavemet zayıflığıdır. Sert kullanıma maruz kalacak endüstriyel kumaşlarda bu özellikl daha fazla önem taşımaktadır. Örneğin çadır, çuval veya paraşütler gibi. Ancak bazı uygulamalarda çok düşük yırtılma mukavemeti de söz konusu olabilir. Örneğin yapışkan bantlar veya bandajlar gibi.

Kopma-Yırtılma Mukavemeti

Yırtılma mukavemeti genel anlamı ile, belli koşullar altında bir kumaşta yırtılmayı başlatmak ve sürdürmek için gerekli olan kuvvettir. Yırtma kuvveti, kumaşta daha önce başlamış bir yırtılmayı sürdürmek için gerekli olan kuvvettir. Kumaşların fiziksel testleri arasında yapılan kopma ve yırtılma mukavemeti testleri, kumaşın gerilim altında yırtılma veya kesilme etkilerine nasıl tepki verdiğini tespit etmek için yapılmaktadır.

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından geliştirilen ve yırtılma mukavemeti, gerilme ve uzamayı ölçmek için de kullanılan başlıca standartlar şunlardır:

  • ASTM D412-16 Kükürt ile işlenmiş kauçuk ve termoplastik elastomerler için standart test yöntemleri - Gerginlik)
  • ASTM D2261-13 Kumaşların dil yırtılma mukavemeti için standart test yöntemi (tek dalgalı) prosedür (sabit hız-gerilim oranı çekme test cihazı)

Kopma ve yırtılma mukavemeti, kumaşın yırtılmaya karşı direncidir. Bu testler kurşun geçirmez ceketler, işçi kotları, çadırlar, giysiler, çuvallar ve endüstriyel uygulamalar için son derece önemlidir. Yırtılma mukavemeti yüksek ise, kumaşlardaki açılmalar kolayca genişlemez.

EUROLAB, fiziksel test hizmetleri kapsamında kopma-yırtılma mukavemeti test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Fiziksel test hizmetleri kapsamında verilen kopma-yırtılma mukavemeti test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka fiziksel tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp