İplik Sıklığı Testi
Fiziksel Test Hizmetleri

İplik Sıklığı Testi

Tekstil sektöründe iplik, çok sayıda kısa elyaf veya filamentin paralel bir pozisyonda bir araya getirilmesi ve ipliğin belli bir mukavemet ve doğrusal yoğunluğa sahip olması için, eksen boyunca bükülmesi ile oluşturulmaktadır.

İplik Sıklığı Testi

İpliğin kalitesi ve performansı üzerinde eğirme işleminin etkisi çok fazladır. İplik sadece yakın uzunlukta ve göreceli olarak homojen bir elyaftan oluştuğu zaman belli bir bir kaliteye sahiptir. Bu tür lifleri elde etmek için, farklı üretim alanlarından ve partilerden elde edilen lifler, bir arada karıştırılmaktadır. Çeşitli türden elyafları çıkarmak, açmak ve karıştırmak için bu amaçla tasarlanmış makinalar kullanılmaktadır. Bu işlem sırasında birçok toz ve safsızlıklar yerçekimi ve merkezkaç kuvveti ile elyaftan ayrılmaktadır.

Otomatik makinalarda üretilen iplikler, daha düzgün ve daha güçlüdür. Ancak hangi işleme yöntemi kullanılırsa kullanılsın, ipliğin kalitesi genelde hammadde seçimine, safsızlıkların giderilmesine ve pamuk karışımının kalitesine bağlıdır.

Tekstil sektöründe, iplik yapısının tekstil iç kalitesi ve görünüm kalitesi üzerinde doğrudan bir etkisi bulunmaktadır. Bu yüzden, tür, büzülme oranı, incelik, büküm yönü ve iplik sıklığı gibi ipliklerdeki yapısal faktörlerin kapsamlı ve sistematik bir analizinin yapılması gerekmektedir.

Kumaş dokunurken yüzey, atkı ve çözgü ipliklerinden oluşmaktadır. Bir yöndeki atkı ve çözgü ipliklerinin sıklığı, kumaşın hava geçirgenliğini, tutumunu, birim ağırlığını ve düzgün bir yüzeye sahip olmak gibi fiziksel bazı özelliklerini etkilemektedir.

EUROLAB, fiziksel test hizmetleri kapsamında iplik sıklığı test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Fiziksel test hizmetleri kapsamında verilen iplik sıklığı test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka fiziksel tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp