İplik Numarası Testi
Fiziksel Test Hizmetleri

İplik Numarası Testi

İplik sıkıştırılabilir bir tekstil malzemesidir ve inceliğini test aletlerinden herhangi biri ile ölçmek kolay değildir. Bu nedenle iplik numarasaı genel olarak doğrusal yoğunluk veya sayım cinsinden ifade edilmektedir. Yani iplik sayısı, ipliğin inceliğini veya boyutlarını tanımlayan sayısal bir ifadedir. Ayrıca ipliğin kalın veya ince olduğunu da ifade eder. Tekstil sektöründe, iplik sayısı, ipliğin birim başına uzunluğunu veya birim uzunluk başına ağırlığını belirten bir sayıdır.

İplik Numarası Testi

İplik üretiminin temel amacı, onu kumaş formuna dönüştürmektir. İplik olduğu gibi kullanılacaksa boyutlarını ölçmek o kadar da gerekli değildir. Ancak kumaş olarak dokunacaksa, bu kumaşı üretmek için iplik parametreleri çok önemli bir rol üstlenmektedir. Esasen kumaş parametreleri, iplik parametrelerine göre belirlenmektedir.

Kumaş yapısı, kumaşın kullanım amacına uygun olarak değişmektedir. Dokumayı belirleyen temel faktörler iplik boşluğu ve iplik kalınlığıdır. Ayrıca iplik aralığı, yani inç başına iplik sayısı, sayılarak ölçülmektedir. İplik kalınlığı (iplik çapı), ipliğin enine kesitte neredeyse dairesel olduğu varsayılarak, şu yöntemlerden biri ile belirlenmektedir: sarma makarası yöntemi, Skein ölçer yöntemi, kurutma fırını yöntemi ve analitik denge yöntemi.

İplik numaraları, birim kütle başına uzunluğu ya da birim uzunluk başına kütleyi ifade eden, bir ipliğin kaba veya inceliğinin ölçüsüdür.

Eğrilen ipliğin kesiti tam olarak dairesel değildir. Bazı noktalarda ince veya kalın olması yüzünden, kalınlıkta farklılıkları gösterebilir. Bu nedenle ipliğin inceliğini ve kalınlığını ölçmek için, iplik numaralandırma sistemleri kullanılır.

EUROLAB, fiziksel test hizmetleri kapsamında iplik numarası test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Fiziksel test hizmetleri kapsamında verilen iplik numarası test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka fiziksel tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp