Gramaj Testi
Fiziksel Test Hizmetleri

Gramaj Testi

Kumaş ağırlığını bilmek, ihtiyaçlara uygun bir malzeme bulmak ve en yüksek kaliteyi sağlamak için çok önemlidir. Kumaş ağırlığı ile kumaşın uygulaması arasında önemli bir ilişki bulunmaktadır. Kumaş ağırlığı, işletmelerin sipariş edecekleri toplam ürün miktarını etkilemektedir. Kumaş birim uzunluk başına daha yüksek ağırlığa sahipse, daha az yoğun kumaşa kıyasla daha yoğun toplam kumaş uzunluğu alınmış olmaktadır. Bu önceden planlanmadığı takdirde satın alınan kumaş beklenenden önce tükenebilir. Kumaş eğer boyuna göre satın alınacak olursa, birim uzunluk başına kumaş ağırlığı artar ve bu durum işletme bütçesini olumsuz etklieyebilir.

Gramaj Testi

Diğer yandan kumaş ağırlığı tüm kumaş boyunca sabit değildir. Her zaman kumaşın alanı boyunca ortalamadan küçük bir sapma olmaktadır. Ayrıca kumaş tartılırken nem de, kumaş ağırlığını etkileyebilir.

En sık kullanılan ölçü birimi, metrekare başına gramdır. Bu, birim alandaki kumaşın ağırlığıdır ve dünya genelinde en yaygın kullanılan ölçüm birimidir. Laboratuvar ortamında kumaş ağırlığı belirlenirken, bir daire kesici ve hassas bir dijital ölçek kullanılır. Daire kesici, tekstil sektöründe kumaş ağırlığını kontrol etmek için en yaygın kullanılan bir araçtır.

Kumaş kütlesini birim alana göre ölçmek, yani ağırlığını belirlemek için, Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından şu standart geliştirilmiştir: ASTM D 3776 Kumaşın birim başına kütle için standart test yöntemi (ağırlık). Bu test yöntemi ile kumaş kütlesi, numunenin ölçülen uzunluk ve genişliği üzerinden hesaplanmaktadır.

EUROLAB, fiziksel test hizmetleri kapsamında gramaj test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Fiziksel test hizmetleri kapsamında verilen gramaj test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka fiziksel tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp