Fiziksel Testler
Fiziksel Test Hizmetleri

Fiziksel Testler

Fiziksel testler, öncelikle hammade seçimine karar vermede önemlidir. Ancak hammadde göreceli bir kavramdır. Çünkü iplik üreten firmalar için elyaf hammadedir, oysa kuma? dokuyan firmalar için iplik hammaddedir.

Fiziksel Testler

Hangisi olursa olsun tekstil hammaddelerinin ortak özelliği, kalite değişimleridir. Elyaf kalitesi, uzunluk, renk ve inceliğe göre değişmektedir. İplik kalitesi sayım, kuvvet ve büküme göre değişmektedir. Kumaş kalitesi ise ipliğin sıklığı, dokuma hatalarının olmaması ve kumaşın büzülme şekline göre değişir.

Üretim süreçlerinde sorun yaşamamak için mevcut hammaddelerin ilgili fiziksel testlerden geçirilmesi gerekmektedir. Uygun olmayan malzemeler bu aşamada reddedilir veya belki başka bir kullanıma sokulabilir.

Hammaddeden sonra fiziksel testlerde ikinci önem sırasını süreç kontrolleri almaktadır. Elyafın eğirme ve sarım işlemlerinde daha yüksek uç kopmaları ve çözgü veya atkı kopmaları, tezgahların sık durmasına ve üretimin aksamasına neden olur. Bir üretim planı, kullanılan malzemelerin uyması gereken belli standart seviyeleri gerektirmektedir. Bu standart sınırları içinde kalmak önemlidir. Süreç kontrolü testleri, firmaların en yüksek verimlilik elde etmeleri için yapılmaktadır.

Fiziksel testlerden biri de ürün testleridir. Hammadde seçimi doğru ise ve süreç kontrol sistemi öngörülen standart seviyelerini koruyorsa, nihai ürünler de amac?ına uygun olacaktır. Ancak fiziksel ve kimyasal işlemlerin etkileri de dahil olmak üzere, iplik ve kumaşların yapıındaki olası birçok değişken, bitmiş ürün üzerinde etkili olmaktadır. Bitmş ürün testleri, sürekli olarak yeni bilgiler aranmasına yardımcı olmaktadır.

EUROLAB, fiziksel test hizmetleri kapsamında çeşitli fiziksel test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir. Fiziksel test hizmetleri kapsamında verilen test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka fiziksel tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp