Fermuar Testleri
Fiziksel Test Hizmetleri

Fermuar Testleri

Fermuarlar ilk olarak on dokuzuncu yüzyılda ayakkabılarda kullanılmıştır. Bu aksesuarlar, sayılarına ve pratik olarak kullanımlarına rağmen, dişlerin düzgün ve neredeyse mükemmel bir bağlantısına dayanan karmaşık cihazlardır. Bu bağlayıcıların, çok sık kullanıldıkları ve yıkandıkları için bir dizi testten geçmeleri gerekmektedir. Üreticiler her zaman sorunsuz çalışan fermuarlar üretmek ister. Bu güvenilirlik mutlaka belli toleranslara bağlıdır. Bu yüzden bir fermuarın boyutları, genişliği, uzunluğu, bant uzunlukları, diş boyları, zincirin uzunluğu, kızak boyutları ve durma uzunlukları değerlerinin kabul edilebilir bir aralıkta kaldığını kanıtlamak için fermuar testleri uygulanmaktadır. Genel olarak, fermuarın boyutları, istenen seviyenin yüzde 90’ı içinde olmak zorundadır, ancak çoğu durumda bu seviye yüzde 99’a yakın olmaktadır.

Fermuar Testleri

Bir fermuar esas itibariyle düzlük açısından test edilmektedir. Düzlük, üzerinde belli bir yüksekliğe ayarlanmış bir göstergeyi atlayarak ölçülmektedir. Gösterge fermuar ile birkaç kez temas ederse, fermuar arızalı demektir.

Fermuar gücü önemlidir. Yani dişlerin kolay bir şekilde bir araya gelmesi ve fermuarın kırılmaması gerekmektedir. Gücü test etmek için, çekme test cihazı kullanılmaktadır. Makina çekmeye başladıktan sonra dişin kumaştan ne kadar zorlandığı ölçülür. Bu cihazlar tüm fermuarın mukavemetini test etmek için de kullanılmaktadır. Bu testlerde fermuarın iki ayrı parçaya tamamen ayrılması için gereken kuvvet ölçülür. Kabul edilebilir mukavemet değerleri, fermuarın yapım amacına göre belirlenmektedir. Ağır hizmet tipi fermuarlar için daha yüksek değerler gerekir.

Bir fermaur testi de ne zaman kırıldıklarını görmek için sıkıştırma testidir. Giysiler için, bu değer oldukça düşük olabilir, ancak yatak örtüleri için kuvvet daha yüksek olmalıdır.

EUROLAB, fiziksel test hizmetleri kapsamında fermuar test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Fiziksel test hizmetleri kapsamında verilen fermuar test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka fiziksel tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp