Dönme Testi
Fiziksel Test Hizmetleri

Dönme Testi

Tekstil sektöründe, hammadde hatası, işleme hatası, mekanik hatalar, operatörün ihmali ve benzeri nedenlerle kumaş dokumasında bazı hatalar ortaya çıkmakta ve bu durum kumaşın kalitesini büyük ölçüde etkilemektedir.

Dönme Testi

Kumaş dokuması dengesiz olduğu zaman çözgü ve atkı yönlerinde eğriler oluşmaya başlar. Bu oluşum dalgalanma şeklindedir ve iplik değişikliğinden dolayı doğrusal veya enine olabilir. Yani kumaş dengesiz olduğu zaman eğriler, çözgü ve atkı yönlerinde farklı olmaktadır. Eğriler doğrusal yönde olmadığı zaman bu durum, kumaşın dokumasında dönmeye neden olmaktadır. Ancak eğriler doğrusal olduğu zaman bu durum iplik sertliğini ifade etmektedir.

Tesktil sektöründe dokuma işlemi sırasında, kumaşın eğrilmeden dokunması esastır. Atkı iplikleri yatay yönde döşenirken, çözgü iplikleri kumaş görüntüsünde dikey yönde olmaktadır. Bununla birlikte, dokuma sırasında kumaşın eğrilmesinden tamamen kaçınmak mümkün olmayabilir. Terorik olarak çözgülerin kumaştaki atkılara dik olması gerekmektedir. Kumaştaki eğrilik, atkıları yatay yönde yerleştirmek için döndürülerek düzeltilebilir. Bu durumda, kumaşta dönme veya çarpıklık olamaz.

Atkılar ve çözgüler aynı anda dikey ve yatay yönde döşenmemişse, gelişmiş laboratuvarlarda yapılacak dönme testleri ile atkı ve çözgü yoğunluğu tespit edilmektedir. Kumaştaki atkı ve çözgü ipliklerinin bükülme açılarını tespit etmek için farklı yöntemler uygulanmaktadır.

Yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından bu konuda belli standartlar da geliştirilmiştir. Örneğin bu konuda başlıca şu standartlar dikkate alınmaktadır: Eğilmiş ve çarpık kumaşlarda bozulmayı ölçmek için yöntemler açıklanan BS 2819 standardı ve dokuma ve örme kumaşlarda kavis ve dönme için standart test yöntemi açıklanan ASTM D3882 standardı.

EUROLAB, fiziksel test hizmetleri kapsamında dönme test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Fiziksel test hizmetleri kapsamında verilen dönme test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka fiziksel tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp