Dikiş Kopma Testi
Fiziksel Test Hizmetleri

Dikiş Kopma Testi

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından ASTM D1683 Tekstil ve kumaşlar - Dikiş mukavemeti testi standardı geliştirilmiştir. Bu standart, tekstil sektöründe, dokuma kumaşlarda dikiş kopma mukavemetini belirlemek için, dikiş arızası oluşuncaya kadar dikişlere dik bir kuvvet uygulanmak suretiyle gerçekleştirilen bir test yöntemini açıklamaktadır.

Dikiş Kopma Testi

Esas olarak kumaşın özellikleri, dikişli ve dikişsiz durumda karşılaştırılarak, optimum dikiş etkileşimi ortaya konmaktadır.

Dikiş mukavemetinin temel faktörleri, dikiş tipi, ilmek şekli, dikiş yoğunluğu, kumaş mukavemeti, iplik mukavemeti ve dikişe uygulanan ipliğin gerginliğidir. Dikiş yoğunluğu, belli bir dikiş uzunluğu boyunca dikiş sayısını ifade eder ve dikiş mukavemeti üzerinde doğrudan etkisi bulunmaktadır. Dikiş sayısı ne kadar fazla ise dikiş o kadar güçlü demektir. Ayrıca iplik gerilimi de dikiş gücü ve dikişin uzaması konusunda kritik bir noktadır.

Tekstil sektöründe giysiler, çeşitli dikiş ve dikiş tipleri kullanılarak üretilmektedir. Dikiş mühendisliği, sadece teknik özellikleri kollamak değildir. Yüksek kaliteli, dayanıklı dikişler üretmek için dikkat edilmesi gereken birçok faktör bulunmaktadır. Herhangi bir dikişin kalitesi ve en önemli özelliği dikiş gücüdür.

Çoğu zaman bir kumaşın kütle mukavemeti kadar, bağlantı dikişlerinin mukavemeti de önemli olmaktadır. Dikiş mukavemeti testleri, ürünün özel uygulamasına ve test edilen standarda bağlı olarak, tutma testi veya şerit test yöntemleri ile yapılmaktadır. Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) da tekstil ürünlerinin dikiş gücünü test etmek için standart test yöntemleri ve spesifikasyonlar belirlemiştir.

EUROLAB, fiziksel test hizmetleri kapsamında dikiş kopma mukavemeti test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Fiziksel test hizmetleri kapsamında verilen dikiş kopma mukavemeti test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka fiziksel tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp