Dikiş Açma Testi
Fiziksel Test Hizmetleri

Dikiş Açma Testi

Sabit dikiş açma yönteminde iplik kaymasına karşı direnç, belirtilen boyutta bir kaymanın olduğu yüktür. Burada kayma boyutu olarak genelde 6 mm açıklık tercih edilmektedir.

Dikiş Açma Testi

Konfeksiyon aşamasında giysi performansı, genel olarak kumaş özellikleri ile beraber, yapılacak giysi modeli ile birlikte dikiş performans özelliklerine bağlıdır. Dikiş performans özellikleri denince, kumaşın boyutsal dayanaklığı, dikiş mukavemeti ve esneklik gibi parametreler yanı sıra, herhangi bir problem yaşamadan düzgün bir dikiş yapılması anlaşılmaktadır.

Yapılan dikişin esnekliği ve dayanımı, dikim tekniğine, kullanılan dikiş ipinin tipine ve sıklığına, kumaş ve malzeme yapısına ve bitim işlemlerine bağlı olmaktadır. Kısaca giysi performansını belirlemede, dikiş mukavemeti, çok önemli bir rol oynayan parametrelerden biridir.

Sabit dikiş açma testlerinde, Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından geliştirilen başlıca şu standartlar dikkate alınmaktadır:

  • TS EN ISO 13935-1 Tekstil - Kumaşların ve hazır tekstil eşyaların dikiş çekme özellikleri - Bölüm 1: Şerit yöntemi kullanarak dikiş kopması için azami kuvvetin tayini
  • TS EN ISO 13935-2 ... Bölüm 2: Kavrama yöntemi kullanarak dikiş kopması için azami kuvvetin tayini
  • TS EN ISO 13936 Tekstil - Dokunmuş tekstil mamullerindeki ipliklerin kaymaya karşı mukavemetinin tayini - Dikiş metodu
  • TS EN ISO 13934 Tekstil - Kumaşların gerilme özellikleri

Kısaca dikiş, iki kumaşın birbirine birleştirildiği dikiş hattını ifade etmektedir ve bir giysinin temel yapı taşıdır.

EUROLAB, fiziksel test hizmetleri kapsamında dikiş açma test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Fiziksel test hizmetleri kapsamında verilen dikiş açma test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka fiziksel tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp