Çocuk Giysilerinde Kordon Güvenliği Testi
Fiziksel Test Hizmetleri

Çocuk Giysilerinde Kordon Güvenliği Testi

Özellikle çocuk giyiminde tasarımcılar ve üretici firmalar riskten kaçınmak ve kalite güvencesi sağlamak amacı ile, kendilerini ve tüketicileri korumak için dikkatli olmak zorundadır. Çocuk kıyafetleri tasarlanırken, çocukların bunları farklı kullanmalarına neden olan davranışlarını dikkate almak gerekmektedir. Çocuklar, birçok şeyin sebep ve sonuçlarının farkında değillerdir ve bu yüzden yetişkinlere göre daha az temkinli davranırlar. Bu durum, sadece çocuk giyiminin güvenli olması değil aynı zamanda dayanıklı ve güçlü olması gerektiği anlamına gelmektedir.

Çocuk Giysilerinde Kordon Güvenliği Testi

Çocuklar için bir giysi ya da aksesuar tasarlarken, çocuğun rahatça ve kolayca hareket etmesini sağlaması ve pratik ve dayanıklı olması gerekmektedir.

İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından geliştirilen BS 7907: 2007 standardı, mekanik güvenliği teşvik etmek için çocuk giysilerinin tasarımı ve üretimi için uygulama kriterlerini açıklamaktadır. Bu standarda göre, giysiler, çocukların damarlarına basınç yapmamalı, keskin nesnelerden kaynaklanan yaralanmalare yol açmamalı, yutmaya neden olmamalı, görme ve duyma yeteneklerine zarar vermemeli, aşırı ısınmaya neden olmamalı ve kayma ve düşmeye yol açmamalıdır.

Ama bunlar arasında belki de en önemlisi çocuğun boğulmasına ve nefessiz kalmasına neden olmamalıdır. Giysi üzerindeki kuşak veya kordonlar kolayca çocukların boyunlarına dolanabilir ve onların nefes almalarına engel olabilir. Bu nedenle çocuk giysilerinde kordon güvenliği testi önemli olmaktadır.

Söz konusu standarda göre, çocuk giysileri üzerindeki marka süsleri dikkatlice tasarlanmalıdır ve giysi üzerindeki yaylar, ilmekler ve diğer süslemelerin, 75 mm’den daha uzun serbest uçları olmaması gerekmektedir.

EUROLAB, fiziksel test hizmetleri kapsamında çocuk giysilerinde kordon güvenliği test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Fiziksel test hizmetleri kapsamında verilen çocuk giysilerinde kordon güvenliği test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka fiziksel tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp