Boncuklanma Testi
Fiziksel Test Hizmetleri

Boncuklanma Testi

Boncuklanma, kumaş yüzeyine yapışan ve kumaşa ve giysiye çirkin bir görünüm kazandıran küçük ve birbirine dolaşmış lif boncuklarıdır. Bu lif boncukları, aşınma ve yıkama sırasında, kumaş yüzeyinden çıkıntı yapan gevşek liflerin dolanması ile oluşmaktadır. Sürtünme ile birlikte bu gevşek lifler, birkaç kırılmamış lif ile kumaşa tuttunurlar ve küçük küresel demetler halinde zamanla büyümeye başlarlar.

Boncuklanma Testi

Herhangi bir kumaşın yüzeyindeki boncuklar genelde Martindale aşınma test cihazı ile test edilmektedir. Test sırasında numunelere çok yönlü bir hareket verilir ve standart bir kumaşa sürtülür. Belli sayıda bir sürtünme işleminden sonra numuneler incelenir ve boncuk sayısı sayılır. Bu test üç veya beş bin devirlik evrelerde tekrarlanarak boncukların gelişme oranı kaydedilir.

Bu testlerde genel olarak Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından geliştirilen şu standartlar kullanılmaktadır:

  • ASTM D3512 / D3512M - 16 Tekstil dirençli kumaşlarda pilling direnç ve diğer ilgili yüzey değişiklikleri için standart test yöntemi: rastgele boncuklanma test cihazı
  • ASTM D4970 / D4970M - 16e3 Pilling direnç ve tekstil kumaş diğer ilgili yüzey değişiklikleri için standart test yöntemi: Martindale test cihazı
  • ASTM D3511 / D3511M – 16 Pilling direnç ve tekstil kumaş diğer ilgili yüzey değişiklikleri için standart test yöntemi: fırça test cihazı
  • AATCC / ASTM TS-008 Tekrarlanan ev yıkama sonrası görünüm

Aynı şekilde Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından da tekstil sektörü için kumaşlarda yüzey tüylenmesi ve boncuklanma yatkınlığının tayinine yönelik ISO 12945 standardı yayınlanmıştır.

EUROLAB, fiziksel test hizmetleri kapsamında boncuklanma test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Fiziksel test hizmetleri kapsamında verilen boncuklanma test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka fiziksel tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp