Baskı Dayanım Testi
Fiziksel Test Hizmetleri

Baskı Dayanım Testi

Tekstil baskısı, kumaş üzerine belli renk ve desenler uygulama işlemidir. Baskı işlemi düzgün bir şekilde gerçekleşmiş ise, uygulanan renk ve desen, kumaşlarda renk, yıkama ve sürtünmeye dayanacak şekilde elyafla birleşmiş olmaktadır.

Baskı Dayanım Testi

Birçok baskı tekniği bulunmaktadır ve baskı işlemlerinde genelde ahşap bloklar, şablonlar, oyulmuş plakalar ve silindirler kullanılmaktadır. Örneğin pamuklu kumaşlar ya da emiciliği yüksek olan kumaşlar üzerine genelde emprime baskı yöntemi uygulanmaktadır. Bu işlem ısıl işleme tabi tutulduğu zaman baskı daha kalıcı olmaktadır. Serigrafi baskı yöntemi, emiciliği olmayan kumaşlar üzerine uygulanmaktadır ve inceltilmiş boyalar kullanılmaktadır. Genelde resmi kıyafetler, iş elbiseleri ve uyarı levhaları üzerine serigrafi baskı uygulanmaktadır. Süblimasyon baskı yönteminde, basılacak yüzeye süblimasyon kağıdı konmakta ve preslenmektedir. Kumaş üzerine kağıda basılı bir deseni aktarmak için direct to garment yöntemi uygulanmaktadır. Doğrudan ürün üzerine makina ile yapılan bir baskı şeklidir.

Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın burada önemli nokta uygulanan desenin kumaş üzerinde ne kadar kalabileceğidir. Bu amaçla gelişmiş laboratuvarlarda baskı dayanım testleri yapılmaktadır.

Tekstil kumaş baskısı, tekstil terbiye işlemlerinin bir parçasıdır. Kumaş baskıda, dokunmuş kumaş üzerine dekoratif desen veya tasarım uygulanmaktadır. Ancak baskı işlemleri sırasında aynı zamanda baskı macunları veya mürekkeplerdeki çözücülerden çıkan uçucu organik bileşikler gibi önemli kirleticilerdir degündeme gelmektedir ve bunların miktarı insan sağlığı açısından önemlidir. Baskı dayanım testleri yanı sıra bu anlamda kirletici testleri de yapılmaktadır.

EUROLAB, fiziksel test hizmetleri kapsamında baskı dayanım test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Fiziksel test hizmetleri kapsamında verilen baskı dayanım test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka fiziksel tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp