Ayakkabı Taban Kayma Direnci Testi
Fiziksel Test Hizmetleri

Ayakkabı Taban Kayma Direnci Testi

Ayakkabı sektöründe, ayakkabı kayma direnci ve kayma testi en önemli testlerden biridir. İşyerlerinde, dışarıda, evlerde, her yıl dünyada meydana gelen binlerce kayma ve düşme kazası yaşanmakta ve yaralanmalar olmaktadır. Bunun nedeni ayakkabı ve zemin arasında sürtünme veya kayma direnci olmamasıdır.

Ayakkabı Taban Kayma Direnci Testi

Ayakkabı taban kayma direnci testinde yapılan ölçüm, test koşulları altında zeminin standart bir ayakkabı tabanı ile nasıl davranacağını gösteren tek parametredir. Gelişmiş laboratuvarlarda zeminin gerekliliklerini daha iyi anlamak için öncelikle tam bir saha analizi yapılmakta ve zeminin sürtünme miktarını belirlemek için kayma potansiyeli modeli kullanılmaktadır. Bunun için, kişi, kişinin ayakkabısı ve zemin arasındaki etkileşimi etkileyen kilit faktörler tespit edilmektedir.

Ayakkabı üreticileri için hesaba katılması gereken birçok faktör bulunmaktadır. Kayma dirençli tabanlar, özellikle güvenlik ayakkabılarında en yaşamsal unsurlardan biridir. Bu konuda Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından yayınlanan EN ISO 20345 standardı dikkate alınmaktadır. Bu standarda göre, her güvenlik ayakkabısı en az bir kaymaya dayanıklı taban tipine sahip olmalıdır.

Bu standart ülkemizde TSE tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN ISO 20345 Kişisel koruyucu donanım - Emniyet ayak giyecekleri. Söz konusu standart, ayakkabılar için mekaniksel riskleri, kayma direncini, ısıl riskleri ve ergonomik davranışları kapsamaktadır. Çalışma alanındaki kazaların ana nedenleri, kayma, açılma ve düşmedir. Bu kazalar genelde montajcılar, inşaat işçileri ve tesisatçıların ciddi yaralanmalarına neden olmaktadır.

EUROLAB, fiziksel test hizmetleri kapsamında ayakkabı taban kayma direnci test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Fiziksel test hizmetleri kapsamında verilen ayakkabı taban kayma direnci test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka fiziksel tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp