Ayakkabı Taban Bükülme Direnci Testi
Fiziksel Test Hizmetleri

Ayakkabı Taban Bükülme Direnci Testi

Ayakkabıların tasarımı, zamanla ve kültürden kültüre çok çeşitlidir. Ancak bütün ayakkabıların, ayakkabı yapısına göre, alt kısmı olan bir dış tabanı vardır. Dış taban, zemine doğrudan temas eden kısımdır. Dış taban tek bir parça içerebilir veya farklı malzemelerden ayrı parçalardan oluşan bir montaj olabilir. Dış taban kalınlığı ve yoğunluğu ile tasarım ve üretimde kullanılan malzemelerin türü birbirinden farklıdır. Yoğunluk ve kalınlıktaki değişiklikler, kullanıcının dengesini etkilemektedir. Daha kalın ve daha yumuşak bir dış taban ile üretilen ayakkabılar, dinamik dengesizlik yaratmaktadır. Tersine daha ince ve sert dış tabana sahip ayakkabılar hem stabilite hem de denge bakımından daha iyidir. Bu nedenle, dış taban tasarımı, ayaktaki zemin reaksiyon kuvvetini doğrudan etkilemektedir.

Ayakkabı Taban Bükülme Direnci Testi

Fonksiyonel bir dış taban tasarımı için, biyomekanik ve diğer yeni teknolojiler göz önünde tutulmaktadır ve tasarım süreci biyomekanik laboratuvarda test edilmektedir.

Ayakkabıların tabanı çeşitli malzemelerden yapılabilir, ancak çoğu ayakkabı, doğal kauçuk, poliüretan veya polivinil klorür (PVC) bileşiklerinden yapılmış tabanlara sahiptir. Burada önemli olan nokta ayakkabı tabanının bükülme direncidir. Bu direç hem ayakkabının performansı ve konforu bakımından hem de kullanan kişinin güvenliği bakımından önemli olmaktadır.

Gelişmiş laboratuvarlarda ayakkabı dış tabanının gerilme ve şekil değiştirme testleri birçok yolla yapılmaktadır.

Koşu ayakkabısı, yürüyüş ayakkabısı veya futbol ayakkabısı, çok farklı performans gereksinimlerine ve üretim yöntemlerine sahiptir. Ancak hangisi olursa olsun bir ayakkabı için dış taban tasarımı, ayakkabı performansında çok önemli bir etkendir.

EUROLAB, fiziksel test hizmetleri kapsamında ayakkabı taban bükülme direnci test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Fiziksel test hizmetleri kapsamında verilen ayakkabı taban bükülme direnci test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka fiziksel tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp