Aşınma Testi
Fiziksel Test Hizmetleri

Aşınma Testi

Özel olarak üretilen bir kısım kumaşlar, naylon, polyester ve spandeks gibi diğer sentetik elyaflarla güçlendirilerek aşınmaya dayanıklı kumaşlar haline getirilmektedir. Bu kumaşlar, aşınma dayanımı, çekme dayanımı, yırtılma dayanımı ve patlama dayanımı bakımından mükemmel özelliktedir. Aşınmaya dayanıklı kumaşlar, zorlu hava koşullarına açık ortamlarda, korunmasız alanları korumak için veya bazı özel işlerde çalışanların giysilerinin üretiminde kullanılmaktadır. Aşınmaya dayanıklı kumaşlar talebe göre kaplama ile gerilebilir, esneme aşınması ve dokuma aşınması gibi farklı özellikler kazandırılabilir.

Aşınma Testi

Tekstil sektöründe, bir kumaşın öngörülen performansı çeşitli şekillerde değerlendirilmektedir. Uygulanan aşınma testleri, kumaş dayanıklılığının ve görünüm tutmanın belirlenmesine yardımcı olmaktadır.

Aşınma direnci, bir kumaşın başka bir malzeme ile sürtünme temasından kaynaklanan yüzey aşınmasına dayanma gücüdür. Tekstil sektöründe aşınma direncini değerlendirmek için genel olarak kullanılan iki farklı test yöntemi bulunmaktadır: Wyzenbeek test yöntemi ve Martindale test yöntemi. Ancak bu test yöntemlerinin her ikisi de, bir tekstil malzemenin aşınma direncini ölçmekle sınırlıdır. Kumaşın kenar kaplaması veya gerçek döşemeli uygulamalarda oluşabilecek başka yüzey aşınması şekillerini dikkate almaz.

Aşınma testlerinde ürün dayanıklılığı ve görünüm tutumu değerlendirilirken şu değişkenler de dikkate alınmaktadır: kötüye kullanma, uygun olmayan şekilde kullanma, boncuklanma, dikiş kayması, uygun bakım eksikliği, yetersiz dikiş payı, UV ışığa maruz kalma ve mikrobik bulaşma.

Testlerde genelde şu standart göz önünde tutulmaktadır: ASTM D4966 - 12 (2016) Tekstil kumaşlarında aşınma dayanımı için standart test yöntemi (Martindale aşınma test cihazı yöntemi).

EUROLAB, fiziksel test hizmetleri kapsamında aşınma test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Fiziksel test hizmetleri kapsamında verilen aşınma test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka fiziksel tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp