Antistatik Testler
Fiziksel Test Hizmetleri

Antistatik Testler

Antistatik demek, statik elektrik birikmesini önlemek veya etkilerini azaltmak demektir. Bilim adamlarına göre, bugün karşılaşılan elektronik cihaz arızalarının yüzde 25’i elektrostatik deşarj (ESD) yüzünden olmaktadır. Çalışır durumdaki ekipmanların hemen hemen yarısı elektrostatik deşarj yüzünden hasar görmektedir. Bütün dünyada elektrostatik deşarj hasarlarının maliyeti inanılmaz boyutlara ulaşmıştır.

Antistatik Testler

İnsan vücudu sağlam bir dirençtir ama zamanda iyi bir kondansatördür, yani elektriksel yükü depolayabilme yeteneği bulunmaktadır. En basitinden halı üzerinde yürümek, vücutta yüksek oranda statik yük oluşmasına neden olmaktadır. Bu statik yük saniyeler içinde oluşmaktadır ve günlük yaşamda her zaman karşılaşılan bir olaydır. Binlerce volt statik yük yüklenmişken, tamamlayıcı metal oksit yarı iletkeni (CMOS) yapılı bir elektronik malzemeye dokunulucak olursa, bunu kullanılamayacak hale getirebilir.

1980’li yıllar biterken, elektronik cihaz ve ekipmanlarda oluşan arızaları gidermek ve muhtemel elektrostatik deşarj (ESD) hasarlarından korumak amacı ile Avrupa Elektroteknik Standardizasyon Komitesi (CENELEC) kurulmuştur ve bu kuruluş tarafından bir takım standartlar yayınlanmaya başlanmıştır.

İnsan vücudunda biriken statik elektrik, hem sağlığa hem de elektronik cihazlara zarar vermektedir. Elektronik cihazları ellerinde taşıyan teknik personel, bilmeden üzerindeki statik elektrik yüzünden cihaza zarar vermektedir.

Laboratuvarda kullanılan malzemeler, elektrostatik yük oluşturmamalı ve insan vücudundaki statik yükü uygun şekilde deşarj edebilmelidir. Ayrıca elektronik malzemelerle çalışılan ortamlarda antistatik malzemeler kullanmak ve statik yüke karşı önlem almak gerekmektedir.

EUROLAB, fiziksel test hizmetleri kapsamında antistatik test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Fiziksel test hizmetleri kapsamında verilen antistatik test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka fiziksel tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp