Analizler
Fiziksel Test Hizmetleri

Analizler

Konfeksiyon, ev eşyası ürünleri ve endüstriyel tekstil ürünleri üreten firmalar, tedarikçi ürünlerini kabul testlerinde bir takım spesifikasyonlardan yararlanmaktadır. Bu tür tekstil ürünlerinde genelde estetik faktörler ön planda olsa da satın alma kararını etkileyen asıl faktörler, ürünün sağlaması gereken gerekliliklerdir. Ürünlerin performans özellikleri gittikçe öne çıkmaya başlamıştır. Kumaş veya dikiş özelliklerinde görülen olumsuzluklar ve erken bozulmalar her zaman tüketici şikayeti yaratmaktadır. Ancak estetik ve performans faktörleri, ayrılmaz bir şekilde ürün fiyatı ile bağlantılıdır.

Analizler

Tekstil analizlerinin temel amacı, araştırma ve geliştirme faaliyetleri, kalite kontrol çalışmaları, karşılaştırmalı test ve analizler, yasal düzenlemelere uygunluk, hammadde seçimi, ürün kontrolü, süreç kontrolü, süreç geliştirme, ürün testi ve bunlara benzer ihtiyaçlarla yapılmaktadır.

Araştırma ve geliştirme amaçlı tekstil analizleri, tekstil ürünlerini geliştirme sürecinde önemlidir. Bu analizler ile örneğin kumaş ya da elyaf davranış şekli incelenmekte ve yeni ürün tasarımları yapılmaktadır. Çoğu zaman standart test yöntemleri ile elde edilemeyen yenilikçi test prosedürleri gerekmektedir. Geliştirilen test metodolojileri, daha geniş bir kabul görmekte ve sonunda sektör genelinde standart test metotlarına dönüşmektedir.

Kalite kontrol çalışmalarında tekstil ürünleri, bu ürünlerin kalite gereklerini karşılaması bakımından üretimin çeşitli aşamalarında analiz edilmektedir. Bu analiz sonuçları bazen pazarlama aracı olarak da kullanılmaktadır.

Karşılaştırmalı analizlerde, iki veya daha fazla ürün karşılaştırılmaktadır. Üretici firmalar genelde hangi tedarikçinin ürününü kullanacağına karar vermeden önce bu analizleri yapmaktadır. Rekabetçi ürünler arasında seçim yapılıken, farklı tedarikçilerden gelen elyaflar veya iplikler analiz edilmektedir.

EUROLAB, fiziksel test hizmetleri kapsamında çeşitli analiz hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Fiziksel test hizmetleri kapsamında verilen analiz hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka fiziksel tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp