Yer Döşemeleri Yanmazlık Testleri
Yanmazlık Testleri

Yer Döşemeleri Yanmazlık Testleri

Yapı malzemeleri yönetmeliği gereğince, üretici firmaların yangına tepki için zemin kaplamalarını test ettirmeleri gerekmektedir. Bugün Avrupa Birliği ülkelerinde yayınlanan zemin kaplamalarının yangına dayanıklılığı ile ilgili yirmiden fazla farklı test standardı bulunmaktadır. Bu standartlar Avrupa genelinde yer döşemeleri sektöründe kullanılmaktadır.

Yer Döşemeleri Yanmazlık Testleri

Örneğin EN 14041 standardı, esnek, tekstil ve laminat zemin kaplamalarında belirtilen test standartlarından bir veya daha fazlasına karşı değerlendirilmesini gerektirmektedir. Ayrıca EN 14342 standardı, ahşap döşeme ve parke kaplamaların, yangın testine verildiği tepkiyi belirlemeye yöneliktir. EN 13501 standardı ise yapı malzemeleri ve yapı elemanlarının yangın sınıflandırması içindir. Bu sınıflandırma ürünlerin ateşe tepki performansı hakkında bilgi vermektedir.

Söz konusu standartlar ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıklarla yayınlanmıştır:

  • TS EN 14041 Esnek, tekstil ve laminat yer döşemeleri - Asli özellikler
  • TS EN 14342 Ahşap yer döşemeleri - Karakteristikler, uygunluğun değerlendirilmesi ve işaretleme
  • TS EN 13501 Yapı mamulleri ve yapı elemanları, yangın sınıflandırması

Bu son standart, yapı elemanları ile birleşik olarak olarak kullanılan ürünler dahil bütün yapı malzemelerinin alev karşısındaki davranışlarını sınıflandırmaktadır. Genelde ürünler son kullanım şekline göre dikkate alınmaktadır.

Esnek, laminat ve parke döşeme ürünleri için başlıca şu iki standart, en önemli test yöntemlerini sunmaktadır:

  • TS EN ISO 9239-1 Döşemelerin yangına tepki deneyleri - Bölüm 1: Yanma davranışının radyan ısı kaynağı kullanılarak tayini
  • TS EN ISO 11925-2 Yangın deneylerine reaksiyon - Aleve doğrudan maruz kalan ürünlerin tutuşabilirliği - Bölüm 2: Tek alev kaynağıyla deney

EUROLAB, yanmazlık testleri kapsamında yer döşemeleri yanmazlık test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Yanmazlık testleri kapsamında verilen yer döşemeleri yanmazlık test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp