Yatak Yanmazlık Testleri
Yanmazlık Testleri

Yatak Yanmazlık Testleri

Teksil sektöründe yataklar artık, yanmayı geciktirici bir kumaş, örneğin yün veya sentetikten oluşan bir yangın geciktirici katman veya bileşene sahip bir kumaş ile üretilmektedir. Yatak, ranza, karyola, divan, çocuk yatakları, otel yatakları, hastane yatakları ve benzer kullanımlar dahil olmak üzere her türlü konut ve işyeri yatakları standartlara uygun şekilde üretilmek zorundadır.

Yatak Yanmazlık Testleri

Genel olarak yatak ve şilteler için, gücü, dayanıklılığı ve genel güvenliği test etmek için yapısal testler uygulanmaktadır. Ancak asıl önemli olanı yanmazlık testleridir. Köpükler, dolgular ve lifler dahil ev eşyalarında yanıcılık testi bir zorunluluktur. Buna uymamak yaptırımlara neden olabilir. Yanmazlık testleri, döşemeler, kumaşlar, köpükler, tüyler ve dolgu maddeleri için ayrı ayrı uygulanmaktadır.

Testlerde uygulanan başlıca standartlar şunlardır:

 • TS EN ISO 12952 Tekstil yatak malzemelerinin yanma davranışları
  • Bölüm 1: Tutuşma kaynağı: Sönmemiş sigara
  • Bölüm 2: Tutuşma kaynağı: Sönmemiş kibrit ve eşdeğeri
 • TS EN 14533 Tekstil ve tekstil mamulleri - Yatak malzemelerinin yanma özellikleri - Sınıflandırma şeması
 • TS EN 597 Mobilya - Döşenmiş yatak tabanları ve döşeklerin yanabilirliğinin değerlendirilmesi
  • Bölüm 1: Yanma kaynağı - İçin için yanan sigara
  • Bölüm 2: Yanma kaynağı - Kibrit ateşi eş değeri

Zorunlu yatak yangın testlerinde açık alev testi uygulanmaktadır. Standartlara uygun üretilen yataklar, çakmak, kibrit veya mum gibi açık alevli bir ısı kaynağına maruz kaldıkları zaman daha geç alev almakta ve daha az ısı üretmektedir.

EUROLAB, yanmazlık testleri kapsamında yatak yanmazlık test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Yanmazlık testleri kapsamında verilen yatak yanmazlık test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp