Tutuşma Özelliği Testleri
Yanmazlık Testleri

Tutuşma Özelliği Testleri

Kumaşların yanma özellikleri birçok faktöre bağlıdır: lif içeriği, ağırlık, bitmiş tasarım ve kumaşın yanmayı geciktirici bir kaplama ile işlem görüp görmediği gibi. Bunların hepsi bir kumaşın yanıcılığında rol oynamaktadır. Kumaşların yanıcılığını anlamak, bir yangın durumunda olası hasarları ve yaralanmaları en aza indirmek açısından önemlidir.

Tutuşma Özelliği Testleri

Kumaş ağırlığı, kumaşın ne kadar hızlı yandığını etkilemektedir. Ağır kumaşlar, örneğin kışlık montlar ve iş kıyafetleri, yazlık kumaşlara göre daha düşük ateş yakalama olasılığına sahiptir. Gazlı bez gibi kumaşlar ve danteller ise daha hızlı tutuşabilir. Buna karşılık ağır kumaşlar, bir kere alev aldıkları takdirde daha uzun süre yanabilir. Kumaşların lifleri büyükse havadaki oksijene daha fazla maruz kalır, bu ise hızlı yanmaya neden olur. Benzer şekilde gevşek dokunmuş kumaşlar, açık bir aleve maruz kaldıkları zaman, sıkı kumaşlara göre daha hızlı alev alır ve hızlı tutuşabilir.

Belki giysiler yüksek riskli ürünler olarak kabul edilmez, ancak tutuşma özellikleri, bilinmesi gereken ana risklerden biridir. Amerika’da her yıl 4 bin civarında insan, yaklaşık 150’si ölümle sonuçlanan, giysiler yüzünden yanık ve yaralanmalara maruz kalmaktadır. Üreticilerden tüketicilere kadar, tedarik zinciri üzerindeki herkes, kumaşların tutuşma özellikerini belirleyen testlerden yararlanabilir. İşletmeler, tutuşma özlellikleri testleri ile hazır giyim ürünlerinin güvenliğini sağlamak zorundadır.

Tutuşma özellikleri tekstil ürünlerinin, nispi tutuşma kolaylığı ve yanmayı sürdürme yeteneği ile ilgili özellikleridir. Giysi ve tekstil ürünleri için önemli olan bu özellikler, duruma göre insanlar için risk oluşturmaktadır.

EUROLAB, yanmazlık testleri kapsamında tutuşma özelliği test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Yanmazlık testleri kapsamında verilen tutuşma özelliği test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp