TS EN 13501-6 Yanmazlık Testleri
Yanmazlık Testleri

TS EN 13501-6 Yanmazlık Testleri

Bir Avrupa Birliği standardı olan EN 13501-6 standardı ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 13501-6 Yapı mamulleri ve yapı elemanları - Yangın sınıflandırması - Bölüm 6: Elektrik kablolarındaki yangın deneylerinin reaksiyonlarından elde edilen veriler kullanılarak sınıflandırma.

TS EN 13501-6 Yanmazlık Testleri

Bu Avrupa standardı, elektrik kabloları için yangın sınıflandırma yöntemi sunmaktadır. Burada geçen elektrik kabloları ifadesi, fiber optik kablolar dahil, tüm güç, kontrol ve iletişim kablolarını kapsamaktadır.

Bu standardın uygulamasında dikkate alınması gereken diğer birkaç standart şunlardır:

  • TS EN 50399 Yangın ortamlarındaki kablolar için ortak deney yöntemleri - Alev sıçrama deneyi sırasında kabloların üzerinde duman oluşma ölçümü ve ısı çıkışı - Deney donanımı, işlemler, sonuçlar
  • TS EN 50575 Güç, kontrol ve haberleşme kabloları - Yangına tepki gerekliliklerine tabi yapı işlerindeki genel uygulamalar için
  • TSE CLC/TS 50576 Elektrik kabloları - Test sonuçlarının genişletilmiş uygulamaları
  • TS EN 60332-1-2 Kablolar - Yangın şartları altında elektrik ve fiber optik kablolardaki deneyler - Bölüm 1-2: Yalıtılmış tek bir tel veya kablo için düşey alev yayılma deneyi - 1 kw ön karışımlı alev için işlem
  • TS EN 60754-2 Kablolarda kullanılan malzemelerin yanması sırasında açığa çıkan gazların testi - Bölüm 2: Asitlik tayini ve iletkenlik (pH ölçümü ile)
  • TS EN 61034-2 Belirtilen şartlarda yanan kabloların duman yoğunluğunun ölçülmesi - Bölüm 2: Deney işlemi ve kurallar
  • TS EN ISO 1716 Yapı ürünlerinin yangına tepki deneyleri – Brüt yanma ısısının tayini (kalorifik değer)

EUROLAB, yanmazlık testleri kapsamında TS EN 13501-6 Yanmazlık test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Yanmazlık testleri kapsamında verilen TS EN 13501-6 Yanmazlık test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp