TS EN 13501-2 Yanmazlık Testleri
Yanmazlık Testleri

TS EN 13501-2 Yanmazlık Testleri

Bir Avrupa Birliği standardı olan EN 13501-2 standardı ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 13501-2 Yapı mamulleri ve yapı elemanları - Yangın sınıflandırması - Bölüm 2: Yangına dayanım deneylerinden elde edilen veriler kullanılarak sınıflandırma (havalandırma tesisatı hariç).

TS EN 13501-2 Yanmazlık Testleri

Bu Avrupa standardı, ilgili test yönteminin doğrudan uygulama alanı içinde olan yangın dayanımı ve duman kaçağı testlerinden elde edilen verileri kullanarak inşaat ürünlerinin ve yapı elemanlarının sınıflandırılması sürecini açıklamaktadır.

Bu standart esas olarak şu yapı elemanları ile ilgilidir:

  • Yangın ayırma fonksiyonu olmayan duvarlar, katlar, çatılar, kirişler, sütunlar, balkonlar, yürüme yolları ve merdivenler gibi yük taşıma elemanları
  • Yangın ayırma işlevine sahip duvarlar, katlar, çatılar ve yükseltilmiş zeminler
  • Bağımsız yangın dayanımı olmayan tavanlar ve yangından koruyucu kaplamalar gibi koruma elemanları
  • Bölmeler, cepheler (perde duvarları) ve dış duvarlar, bağımsız yangına dayanıklı tavanlar, yangın kapıları ve panjurlar ve bunların kapanış sistemleri, duman kontrol kapıları, konveyör sistemleri ve kapanışları, penetrasyon contaları, doğrusal bağlantı contaları, servis kanalları ve şaftlar ve bacalar gibi yük taşımayan elemanlar veya iş parçaları
  • Yangından korunma kabiliyetine sahip duvar ve tavan kaplamaları
  • EN 81-58 standardına göre test edilen asansör kat kapıları bu standarda dahil değildir. Asansör kat kapıları EN 1634-1 standardına göre test edilmekte ve ayrı sınıflandırılmaktadır.

EUROLAB, yanmazlık testleri kapsamında TS EN 13501-2 Yanmazlık test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Yanmazlık testleri kapsamında verilen TS EN 13501-2 Yanmazlık test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp