Tekstil Yanmazlık Testleri
Yanmazlık Testleri

Tekstil Yanmazlık Testleri

Yangın geciktirici kumaş testleri, yangın durumunda çok önemli güvenlik uygulamalarına gerek duyulması yüzünden tekstil sektöründe en önemli testlerden biridir. Bir yangının yarattığı en büyük tehlikelerden biri ölümdür. Giysilerin, döşemelerin ve başka tekstil ürünlerinin bir şekilde tutuşması, en büyük risktir. İstatistikler de bunu doğrulamaktadır. Yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından çok sayıda yanıcılık standartlarının geliştirilmiş olması bu yüzdendir. Yanıcılık performansı, daha güvenli tekstil ürünleri üretmek için daha tasarım aşamasında kumaş üreticisi tarafından geliştirilmektedir. Bu standartların birçoğu, tekstil ürünlerinin yanıcılık problemine farklı şekillerde yaklaşmaktadır. Örneğin, Avrupa Birliği ülkelerinde yayınlanan EN 1021 standardı bu konuda kabul edilebilir tek bir kriter getirmiştir ve sadece sigara ve kibrit testlerini kapsamaktadır.

Tekstil Yanmazlık Testleri

Tekstil üreticileri, tedarikçi firmaları ve müşteriler, kalite kontrol, araştırma ve geliştirme ve belgelendirme amaçlı olarak etkili yanıcılık testlerine ihtiyaç duymaktadır.

Giysiler, döşemeli mobilyalar, perdelik kumaşlar ve oyuncaklar, hep alev alması durumunda tutuşabilecek tekstil ürünleridir. Bu tür yangınlar çok sayıda yaralanmalara ve ölümlere neden olmaktadır. Kumaşlarda kullanılan tekstil elyaflarının çoğu, diğerlerine göre daha kolay yanabilir. Bu yüzden ateşle temas ihtimali olan bazı elyaf karışımlarından kaçınmak gerekmektedir. Örneğin, polyester ve pamuk karışımları, tek tek elyafların herhangi birinin tek başına kullanılmasından çok daha büyük tehlikelere neden olabilir. Çünkü normalde eriyen ve damlayan polyester elyaf, yanma işlemini küreklemeye devam etmektedir.

Genel olarak tüketiciler giyeceklerin yangına maruz kalmaları durumunda ortaya çıkabilecek risklerin farkında değildir. Bir kumaşın yüksek derecede yanıcı olması durumunda, gizli bir risk söz konusudur.

EUROLAB, yanmazlık testleri kapsamında tekstil yanmazlık test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Yanmazlık testleri kapsamında verilen tekstil yanmazlık test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp