Perde Yanmazlık Testleri
Yanmazlık Testleri

Perde Yanmazlık Testleri

Genelde bir pencereye ya da sinema ve tiyatro sahnesine asılan büyük bir kumaş parçası olan perdelerin, bir aleve maruz kaldığı zaman alev alıp almayacağını belirlemek amacı ile perde yanmazlık testleri yapılmaktadır. Bu yanıcılık testleri, perdenin güvenli olup olmadığını değerlendirmek için uygulanmaktadır. Perdelerin normal kullanımda veya öngörülebilir yanlış kullanımda bir tehlikeye neden olma veya kullanıcıya zarar verme ihtimalinin düşük olması gerekmektedir.

Perde Yanmazlık Testleri

Perdelik kumaşlara yanmazlık özellikleri verebilmek için kumaş üretiminde bitim işlemleri sırasında çoğu zaman yanmazlık apresi uygulanmaktadır. Alev geciktirici işlemler sırasında bu amaç için kullanılan çok çeşitli kimyasallar bulunmaktadır. Bu kimyasallar genelde kombinasyon halinde uygulanmaktadır. Yangına karşı güvenli hale getirilecek olan malzeme ve ürünler, doğada çok farklı şekilde bulunmaktadır ve farklı yanma davranışları göstermektedir. Bu yüzden alev geciktiriciler, perdeler dahil doğal ve insan yapımı tüm tekstiller için yangın güvenliğini sağlamak konusunda gereklidir.

Testler sırasında alevin uygulanış şekli önemlidir. Örneğin ateşleme testlerinin ISO 6941 standardına uygun yapılması gerekmektedir. Bu standart ülkemizde TSE tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN ISO 6941 Tekstil kumaşlar - Yanma özellikleri - Düşey konumdaki numunelerin alev yayılma özelliklerinin ölçülmesi. Bu testlerin temel ilkesi, perdelik kumaşın dikey olarak askıya alınmış bir parçasına 5 ila 30 saniye arasında belli bir süre küçük bir alev uygulamak ve kumaşın nasıl davrandığını tespit etmektir. Test sonuçları, kumaşta deliklerin gelişimi veya alevin kumaşa yayılma şekli izlenerek değerlendilmektedir.

EUROLAB, yanmazlık testleri kapsamında perde yanmazlık test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Yanmazlık testleri kapsamında verilen perde yanmazlık test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp