NF P92-507 Yangın Güvenliği - Yapı - İnşaat Malzemeleri - Yangın Çıkışları
Yanmazlık Testleri

NF P92-507 Yangın Güvenliği - Yapı - İnşaat Malzemeleri - Yangın Çıkışları

Yapı malzemeleri yangın testlerinde dikkate alınan bir başka Fransız standardı NF P92-507 standardıdır. Bu standart, inşaat ve mefruşat ürünlerinin yangına tepkilerine göre sınıflandırma yöntemini açıklamaktadır.

NF P92-507 Yangın Güvenliği - Yapı - İnşaat Malzemeleri - Yangın Çıkışları

Bir yangın durumunda, öncelikle insanların yaşamlarını korumak çok önemlidir. Binanın zamanında tahliye edilmesi gerekmektedir ve zaman büyük ölçüde seçilen yapı malzemelerine ve bu malzemelerin yangına maruz kalma sırasındaki davranışlarına bağlıdır. Bu süreci kolaylaştırmak ve optimize amacı ile farklı malzemelerin yangın önleyici özelliklerini belirleyen bir dizi standart yayınlanmıştır.

Yapı malzemeleri ve ürünleri, yangına tepki gösterme şekillerine göre farklı sınıflandırılmaktadır. Bu sınıflandırmada, yanıcı maddelerin yanmaya başladığı, odadaki sıcaklığı arttırdığı ve yayılma hızını yükseldiği an, yani ani yanma veya parlama anı çok önemlidir.

Beton, cam, çelik, doğal taş, tuğla ve seramik gibi bir kısım malzemeler yanıcı özellik taşımaz ve yangına katkıda bulunmaz. İçeriğinde az miktarda organik bileşen içeren mazlemeler ise çok az parlamaya neden olur, ancak yangına katkısı düşüktür. Buna karşılık alçıpanlar ve bazı ahşap malzeme ve ürünler, yangına çok düşük katkı sağlar, ancak alevlenmeye neden olur. Fenolik köpük veya daha kalın yüzey kaplamalı alçı plakalar gibi malzemeler ise 10 dakikada alevlenmeye neden olur. Düşük yoğunluklu elyaf levha veya plastik kompozit yalıtım sistemleri gibi malzemeler 2 dakika içinde parlamaya neden olur.

EUROLAB, yanmazlık testleri kapsamında NF P92-507 Yangın güvenliği - Yapı - İnşaat malzemeleri - Yangın çıkışları test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Yanmazlık testleri kapsamında verilen NF P92-507 Yangın güvenliği - Yapı - İnşaat malzemeleri - Yangın çıkışları test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp