NF P92-504 Yapı Malzemeleri Yangın Testi - Alev Testinin Yayılma Hızı
Yanmazlık Testleri

NF P92-504 Yapı Malzemeleri Yangın Testi - Alev Testinin Yayılma Hızı

Bir Fransız standardı (NF, Norme Française) olan NF P92-504 standardı, sert bir alt tabakaya yapıştırılması amaçlanmayan yapı malzemeleri için kullanılan ve alev yayılma hızını belirlemeye yarayan bir test yöntemini açıklamaktadır. Bu testler malzemelerin yatay alev yayılma oranını tespit etmek için yapılmaktadır. Bu test yöntemi aynı zamanda hızlı eriyen diğer yapı malzemeleri ve testlerde yanmayan ya da M1, M2 ve M3 malzeme sınıfını elde edemeyen yapı malzemeleri için de geçerlidir.

NF P92-504 Yapı Malzemeleri Yangın Testi - Alev Testinin Yayılma Hızı

NF P92-501 standardı ve NF P92-503 standardı için yapılan testler sırasında eğer malzeme yanmazsa veya sadece yanma süresi 5 saniye veya daha az olursa, yangına dayanıklılık testi sınıflamasına göre test yapılması gerekmektedir. Yangına dayanıklılık testi işleminde, alev iki saniyeden fazla sürmez ve erimiş yanma damlaları düşmez.

NF P92-504 standardına benzeyen diğer standartlar ise şunlardır:

  • NF P92-501 Yangın testlerine verilen reaksiyon
  • NF P92-503 Esnek malzemeler için kullanılan elektrik brülör testi
  • NF P92-505 Termal erime malzemeleri için kullanılan test - Damlama testi
  • NF P92-507 Yangına tepkilerine göre sınıflandırma

Kısaca NF P92-505 testi, üretilen malzemelerin damlacıktan ateşlenip ateşlenmeyeceğini tespit etmek için kullanılmaktadır. Diğer yanıcı olmayan malzemelerden üretilen damlacıktaki yangın reaksiyonu testlerinde, alevin yayılma hızının düştüğü tespit edilemediyse, damlama testi mutlaka yapılmalıdır.

EUROLAB, yanmazlık testleri kapsamında NF P92-504 Yapı malzemeleri yangın testi - Alev testinin yayılma hızı test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Yanmazlık testleri kapsamında verilen NF P92-504 Yapı malzemeleri yangın testi - Alev testinin yayılma hızı test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp