NF P92-502 Yapı Malzemeleri Yangın Reaksiyon Testleri
Yanmazlık Testleri

NF P92-502 Yapı Malzemeleri Yangın Reaksiyon Testleri

Yangına dayanıklılık testlerinde, yapı elemanlarının yük taşıma veya yangına dayanım özelliklerini ve performanslarını değerlendirmek amaçlanmaktadır. Kirişlerin, kolonların, kapıların, duvar bölümlerinin ve benzeri donanımların yangına dayanıklılığı, tipik olarak standart bir sıcaklık - zaman eğrisi çıkarılarak belirlenmektedir. Yapı elemanları, 850 derecelere kadar çıkan özel fırınlarda bekletilerek ölçümler yapılmaktadır. Bu testler genel olarak beton, tuğla veya çelik elemanlar için tasarlanmıştır.

NF P92-502 Yapı Malzemeleri Yangın Reaksiyon Testleri

Yangına dayanıklılık genelde binaların statik yapılarında önemli bir faktördür Avrupa Birliği ülkelerinde bu konuda çok sayıda standart geliştirilmiştir. Bir Fransız standardı (NF, Norme Française) olan NF P92-502 standardı da bunlardan biridir.

Yapıların yangına reaksiyonu, tipik olarak yangına dayanıklılık yaklaşımı kullanılarak değerlendirilmektedir. Bunun için yaygın bir yaklaşım, tam ölçekli bir yangına dayanıklılık testi uygulamaktır. İlk yangına dayanıklılık testlerinden biri 1890 yılında ABD’de deneysel bir yöntem kullanılarak yapılmıştır. Bugün artık yangına dayanıklılık testinin nasıl yapılacağını açıklayan çeşitli standartlar bulunmaktadır. Bu testlerin amacı, sütunlar, kirişler, döşemeler ve duvarlar gibi yapısal elemanların ve montajların bir yangında nasıl performans gösterdiğini iyi anlamaktır.

Bir binanın yapısının yangına dayanıklılığına katkıda bulunan birçok faktör vardır. Yangın ne kadar büyük olursa, yangın direnci o kadar düşük olur. Sıcaklığın artması normal olarak, sıkıştırma ve çekme dayanımı ve elastikiyet modülü gibi malzemelerin mekanik özelliklerinin düşmesine neden olur.

EUROLAB, yanmazlık testleri kapsamında NF P92-502 yapı malzemeleri yangın reaksiyon test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Yanmazlık testleri kapsamında verilen NF P92-502 yapı malzemeleri yangın reaksiyon test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp