Mobilya Yanmazlık Testleri
Yanmazlık Testleri

Mobilya Yanmazlık Testleri

Yayınlanan yasal düzenlemelere göre, genel olarak mobilya üretiminde kullanılan dolgu malzemelerinin belirlenen ateşleme gereksinimlerini karşılaması ve döşeme kompozitlerinin sigaraya dayanıklı olması gerekmektedir. Bu esaslar, tüm tedarik zinciri boyunca, mobilyalarda kullanılacak malzeme temininden bitmiş ürünün teminine ve yeniden döşeme ve kaplama işlemlerine kadar geçerlidir. Bu yasal düzenlemelere, üretici firmalar, perakendeci firmalar ve ithalatçı firmalar ve mobilya veya döşemecilik tedarik eden bütün işletmeler tabidir.

Mobilya Yanmazlık Testleri

Yayınlanan standartlara göre, üretici firmaların, ithalatçıların ve perakendeci firmaların, yasal düzenlemelerde açıklanan gereksinimleri karşılamayan köpük dolguları (poliüretan veya lateks kauçuk) içeren mobilyalar üretmeleri ve tüketiciler sunmaları mümkün değildir. Birden fazla dolgu malzemesinden oluşan kompozit dolgular, ayrı ayrı değerlendirilir. Mobilyaların üretiminde, sigara ve kibrit testini geçmeyen döşeme kompozitleri kullanılmamalıdır.

Mobilyaların yangın yoğunluğunu hafifletmek için birçok ülke tarafından standartlara ve yasal düzenlemelere uygunluk bakımından mobilya yanmazlık testleri yapılmaktadır. Yanıcılık testleri, mobilyaların, örtü kumaşlarının ve dolgu malzemelerinin yangına dayanımının, uluslararası standartlara uygun olarak kontrol edilmesine odaklanmaktadır.

Mobilyalar için uygulanan başlıca yanıcılık testleri şunlardır: sigara yanığı testleri, kibrit yanığı testleri, ateşleme direnci testleri ve alevlenme ve yanma taraması testleri.

Döşemeciliğin ilk günlerinden beri, astarlar, tüy gibi gevşek dolgu maddeleri ve son zamanlarda polyester elyaf veya kırıntı köpüğü gibi gevşek dolgu maddeleri kullanılmaktadır. Bütün bu mazlemelerin, döşemeli mobilyaların yangın özelliklerini arttırması endişe kaynağıdır. Bu tür malzemeler için de test standartları geliştirilmiştir.

EUROLAB, yanmazlık testleri kapsamında mobilya yanmazlık test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Yanmazlık testleri kapsamında verilen mobilya yanmazlık test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp