Mobilya Testleri (Oturma Yerleri İçin Döşenmiş Kompozitlerin Sigara Malzemeleri ile Tutuşabilirliği)
Yanmazlık Testleri

Mobilya Testleri (Oturma Yerleri İçin Döşenmiş Kompozitlerin Sigara Malzemeleri ile Tutuşabilirliği)

Mobilya testlerinde İngiliz Standartları Enstitüsü (BIS) tarafından yayınlanan BS 5852 standardı, iki kısımdan oluşmaktadır:

Mobilya Testleri (Oturma Yerleri İçin Döşenmiş Kompozitlerin Sigara Malzemeleri ile Tutuşabilirliği)

  • BS 5852 Kısım 1: 1979 Mobilya testleri - Oturma yerleri için döşenmiş kompozitlerin sigara malzemeleri ile tutuşabilirliği
  • BS 5857 Kısım 2: 1982 Mobilya testleri - Oturma yerleri için döşenmiş kompozitlerin alev kaynakları ile tutuşabilirliği

Bunlardan ilk kısım, döşemelik kumaşların sadece sigara ile tutuşabilirliğine odaklanmaktadır. Bu standart, koltuklarda kullanılan döşemelik kumaşlar ve dolgu maddeleri gibi malzeme kombinasyonlarının tutuşabilirliğini değerlendirmek için kullanılmaktadır. Bu testlerde malzemenin yanan bir sigaraya veya buna eşdeğer bir tutuşma kaynağına maruz kalması durumu esas alınmaktadır. Esasen ev döşemeli mobilyaların tüm parçaları, yürürlükte olan yasal düzenlemelere uygun olmak zorundadır.

BS 5852 Kısım 1 standardına göre test edilebilecek malzeme örnekleri, döşemeli mobilyalarda kullanılan kaplama ve dolgu malzemelerinin kombinasyonlarıdır. Test edilecek kaplama ve dolgu mazlemelerinin boyutları standartta yer almaktadır. Bu arada boyutlar kadar, malzeme miktarı da test edilecek programa bağlı olarak değişebilir. Burada önemli nokta, alev geciktirici apre ile işlem görmüş tüm kumaşlar, test öncesinde suya batırma işleminden geçirilmek zorundadır. Bu testler, kalibre edilmiş ve hava akışı olan bir test kabininde gerçekleştirilir.

EUROLAB, yanmazlık testleri kapsamında mobilya testleri (oturma yerleri için döşenmiş kompozitlerin sigara malzemeleri ile tutuşabilirliği) test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Yanmazlık testleri kapsamında verilen mobilya testleri (oturma yerleri için döşenmiş kompozitlerin sigara malzemeleri ile tutuşabilirliği) test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp