Halı Yanmazlık Testleri
Yanmazlık Testleri

Halı Yanmazlık Testleri

Halıların yanabilirliği, bütün bir binanın yanıcılığının önemli bir belirleyicisidir. Alevin yayılması, duman oluşumu, toksik gaz oluşumu ve yanma gibi etkiler üzerinde halıların büyük etkisi vardır. Halı aslında kolay yanmayan bir tekstil ürünüdür ve tüm bina için daha güvenlidir.

Halı Yanmazlık Testleri

Halıların yangın güvenliği sadece halının tutuşma kolaylığına değil, aynı zamanda alev yayılma ve duman oluşumuna da dayanmaktadır. Yün, naylon ve polipropilen halılar üzeirnde yapılan deneylerde, yün halıların alev yayılma eğiliminin en düşük olduğu ve çok daha düşük seviyede duman ürettiği tespit edilmiştir. Yün halı doğal olarak aleve karşı dayanıklıdır ve yünün performansı, diğer tüm tekstil elyaflardan daha yüksektir. Bu alev geciktiricilik, yünün kimyasal yapısı ile ilgilidir. Yün elyaf çok yüksek bir ateşleme sıcaklığına (600 derece), yüksek sınırlayıcı oksijen indeksine, düşük yanma ısısına, düşük bir ısı salımı oranına ve kendi kendine sönme özelliğine sahiptir. Yandığı zaman erimez veya yapışmaz, yalıtım kömürü oluşturur ve birçok sentetik elyafın yanması sırasında oluşandan daha az duman ve zehirli gazlar oluşturur.

Halı, hemen hemen her zaman bir iç ortam yangında tutuşan son tekstil ürünüdür, nadiren tutuşma kaynağıdır. Bugüne kadar belirlenen tüm performans standartları, halının kendi kendine sönmesini gerektirmektedir. Halı yanmazlık seviyesini belirlemek için sayısız standart vardır. Genelde bu standartlar yanma davranışının dört temel yönüne odaklanmaktadır: tutuşma ve ardından yanma eğilimi, duman yoğunluğu, yanmadan kaynaklanan ürünlerin toksisitesi ve alev yayılma hızı.

EUROLAB, yanmazlık testleri kapsamında halı yanmazlık test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Yanmazlık testleri kapsamında verilen halı yanmazlık test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp