Döşemelik Kumaş Yanmazlık Testleri
Yanmazlık Testleri

Döşemelik Kumaş Yanmazlık Testleri

Koltuk, sandalye, minder veya kanepelerin döşenmesinde kullanılan kumaşlar, dayanıklılık, ışığa karşı solma direnci, sürtünmeye karşı direnç ve daha birçok kumaş özelliklerini ortaya çıkaran fiziksel ve kimyasal testlere tabi tutulmaktadır. Bu testlerden biri de can ve mal emniyeti bakımından çok önemli olan yanmazlık testleridir. Doğası gereği ateşe dayanıklı olması gereken döşemelik kumaşlar her zaman en yüksek standartları karşılamak zorundadır ve en zorlu testlerden geçirilmektedir.

Döşemelik Kumaş Yanmazlık Testleri

Döşemelik kumaşların kalite testleri genelde DIN EN 14465 standardına göre yapılmaktadır. Bu testlerde anahtar noktalar, bu tekstil ürünlerinin dayanıklılığı ve stabilitesidir. Örneğin, döşemelik kumaşların yırtılma özellikleri, aşınma direnci, yırtılma mukavemeti ve renk haslığı gibi. Bu standart ülkemizde de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS 11818 EN 14465/A1 Tekstil - Döşemelik kumaşlar - Özellikler ve deney metotları. Döşemelik kumaşlar bu standarda göre sınıflandırılmaktadır ve bu sınıflandırma, işletmelere kumaşların çeşitli kullanımları için bir kılavuz sunmaktadır.

Söz konusu standarda göre döşemelik kumaşların kalite denetimi için başlıca şu testler uygulanmaktadır: kumaşların yırtılma mukavemeti, yırtılma özellikleri, dikiş kayma direnci, aşınma direnci (Martindale test yöntemi), tüylenme özelliği (Martindale test yöntemi), yapay ışığa karşı renk haslığı ve sürtünmeye karşı renk haslığı.

Kısaca yanmazlık testleri, bir tekstil ürünün ne kadar kolay yanabileceğini ya da tutuşabileceğini ya da yangına neden olduğunu değerlendirmek için yapılmaktadır. Uluslararası alanda yanıcılığı ölçmek için çeşitli test yöntemleri ve standartları bulunmaktadır.

EUROLAB, yanmazlık testleri kapsamında döşemelik kumaş yanmazlık test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Yanmazlık testleri kapsamında verilen döşemelik kumaş yanmazlık test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp