BS 5852 Döşemeli Koltuk ve Oturma Yerlerinde Yanmazlık Testi
Yanmazlık Testleri

BS 5852 Döşemeli Koltuk ve Oturma Yerlerinde Yanmazlık Testi

İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından tasarlanan BS 5852 standardı, esas olarak şu sayılan ev döşemeleri için yasal gerekliliklerin temelini oluşturmaktadır: mobilyalar, yataklar, destekler, yatak malzemeleri, katlanır yataklar, şilteler, bebek mobilyası için döşemelik kumaşlar, bahçe mobilyası ve karavanlarda kullanılan kumaşlar ve koltuk ve kanepe minderlerini kapsamaktadır. Buna karşılık uyku tulumları, yorgan dahil yatak çarşafları, yastık kılıfları, perdeler ve halılar bu standardın kapsamı dışındadır.

BS 5852 Döşemeli Koltuk ve Oturma Yerlerinde Yanmazlık Testi

Söz konusu standardın birinci bölümü, oturma grubu mobilyalar için yangın testlerini düzenlemektedir. Oturma grubu döşemelik kompozit malzemelerin sigara ateşi ile tutuşabilirliklerini tespit etmek için bir test yöntemi açıklamaktadır. İkinci bölümü ise mobilya grubu döşemelik kompozit malzemelerin yanıcı kaynaklar ile tutuşabilirlik durumunu tespit etmek için bir test yöntemi açıklamaktadır.

Kısaca BS 5852 tandardı, döşemelik kompozit malzemelerin kullanımına yönelik test yöntemleri sunmaktadır. Bu test yöntemleri ile, söz konusu malzemelerin yanan bir sigaraya veya alevli bir cisme maruz kalması durumunda, yanma kabiliyetini değerlendirilmektedir. Test sırasında, kumaş yüzeyinden veya döşeme dolgusunun iç kısmından başlayarak aşamalı yanma durumu gözlenmektedir. Sigarayı bıraktıktan sonraki bir saat içinde döşemenin kademeli yanması veya alev alması gerçekleşirse bu ürün standardı karşılamıyor demektir.

İç tasarımcılar, kullanmak istedikleri kumaşların bu amaç için uygun olmasını sağlamak ve BS 5852 testlerinden geçirmek zorundadır.

EUROLAB, yanmazlık testleri kapsamında BS 5852 döşemeli koltuk ve oturma yerlerinde yanmazlık test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Yanmazlık testleri kapsamında verilen BS 5852 döşemeli koltuk ve oturma yerlerinde yanmazlık test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp