Branda Yanmazlık Testleri
Yanmazlık Testleri

Branda Yanmazlık Testleri

Branda, katranlı pamuk kanvastan üretilen ve birçok amaçla kullanılan ağır hizmet tipi, su geçirmez bir kumaş türüdür. Bugün brandalar genellikle polietilen gibi plastiklerden yapılmaktadır. Branda çok yönlü bir kumaştır ve başlıca kullanım yerleri şu şekilde sıralanabilir: ekipman ve araçların üzerini açık havada kapamak ve yağmur, kar, toz ve benzer hava koşullarından korumak için, kamp alanlarında bir zemin veya yağmur geçirmez ekipman olarak, çeşitli çalışma alanlarını hava koşullarından korumak için, vagon veya kamyonların üzerini kapamak için ya da basit barakalar yapmak için.

Branda Yanmazlık Testleri

Branda genel olakar, kumaş veya plastikten üretilmiş, çeşitli boyutlarda bulunabilen ve su geçirmez bir malzemedir. Kullanım alanlarına bağlı olarak brandanın yanmazlık özelliklerine sahip olması, koruduğu alanlarda bulunan malzeme ve ekipmanın bir yangında hasar görmemesi açısından önemli olmaktadır.

Bir tekstil ürünü olarak brandanın sahip olması gereken özellikler ISO 3596 standardında açıklanmıştır. Bu standart TSE tarafından ülkemizde şu başlıkla yayınlanmıştır: TS 3596 Tekstil - Pamuklu branda bezi - Özellikler. Aynı zamanda bir yapı elemanı olarak brandanın yanmazlık testlerinde şu standart dikkate alınmaktadır: TS EN 13501-1 Yapı mamulleri ve yapı elemanları, yangın sınıflandırması - Bölüm 1: Yangın karşısındaki davranış deneylerinden elde edilen veriler kullanılarak sınıflandırma.

Branda bezi askeri amaçlarla da kullanılmaktadır ve bu noktada yanmazlık testleri daha önemli olmaktadır. Askeri branda bezi üretiminde su geçirmez kanvas malzeme derecesinin seçimi, kullanımın doğasına ve beklenen servis süresine bağlıdır. Brandalar genelde su geçirmez özelliktedir ve korunmak istenen malzemeyi yağmur ve doğrudan güneş ışığı gibi etkilerden korumaktadır.

EUROLAB, yanmazlık testleri kapsamında branda yanmazlık test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Yanmazlık testleri kapsamında verilen branda yanmazlık test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp