Alev Yürümezlik Testleri
Yanmazlık Testleri

Alev Yürümezlik Testleri

Tekstil ürünleri günlük yaşamda önemli bir rol oynamaktadır. Bu ürünler genel olarak organik polimerlerden üretilmektedir, ancak bazen alev alma yüzünden potansiyel olarak tehlikeli olabilecek ürünlerdir. Yapılan araştırmalara göre yangınla mücadele olaylarının çoğu, özellikle döşemelik mobilyalar, yatak takımları ve gecelikler yüzünden meydana gelmektedir. Tekstil ürünlerinin kolayca yanıcı olabilmesi, uygun alev geciktiricilerin, yani bir alevin oluşmasını bastırabilen veya geciktirebilen ve alev yayılma oranını (alev yürümezlik oranını) azaltabilen katkı maddelerinin tasarlanması ve üretilmesini gerektirmiştir. Bu maddeler alev geciktiriciler, ateşlemeyi geciktirenler veya gerektiğinde yanma oranını düşürenler gibi farklı isimlerle anılmaktadır.

Alev Yürümezlik Testleri

Genel olarak alevlerin varlığında yanma, havadan alınan oksijeni kullanan bir işlemdir. Sonuç olarak, yanma işleminin gerçekleşmesinden önce, tekstil ürünü bozunmaya uğrar. Bu bozunma ürünlerinin bir kısmı, oksijen ile birlikte alevi ateşleyen yanıcı uçucu türlere dönüşür. Yanma sırasında üretilen ısı yeterli olursa, tekstil ürünün iç katmanlarına alev kolayca yürüyebilir. Böylece daha fazla bozunma meydana gelir ve kendi kendini destekleyen bir yanma döngüsüne dönüşür. Polimerlerde bu bozunma döngüsü, fazla hızlı gerçekleşir.

Alev yürümesini önlemek için alev geciktirici apre işlemleri uygulanmaktadır. Alev geciktiriciler, kumaşların tutuşmaya karşı daha dayanıklı olmaları için yanıcı maddelere eklenen kimyasal maddelerdir. Bunlar sigara, mum veya elektrik arızası gibi küçük bir ısı kaynağı ile temas halinde yangın tehlikesini en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır. Bu apre işlemi uygulanan kumaş tutuşursa, alev geciktirici yanmayı ve alevin yürümesini yavaşlatır ve yayılmasını önler.

EUROLAB, yanmazlık testleri kapsamında alev yürümezlik test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Yanmazlık testleri kapsamında verilen alev yürümezlik test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp