16 CFR-1633 Yanmazlık Testleri
Yanmazlık Testleri

16 CFR-1633 Yanmazlık Testleri

16 CFR-1633 standardı, yatak takımlarının yanıcılık standardında açık alev olarak belirtilen test prosedürlerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir referans rehberdir. Bu standart, tüm yatak setlerinin tüketicilere sunulmadan önce karşılamaları gereken açık alev yanma gerekliliklerini açıklamaktadır. Standartta yer alan test yöntemi, numuneyi belirtilen bir yanan ateşleme kaynağına maruz bırakarak ve kontrollü bir test alanında serbestçe yanmasını sağlayarak bir yatak seti numunesinin yanıcılık performansını ölçmeye yöneliktir. Test ortamı ya açık bir kalorimetre (veya mobilya kalorimetresi) olmalı ya da belli boyutları karşılayan bir test odası olmalıdır. Yanan ateşleme kaynağı, numunenin üstünde ve çevresinde farklı zamanlar için farklı ısı akışları uygulayan bir cihaz olmalıdır. Bu test sırasından numuneden zamana bağlı ısı salıverme oranı ölçülmektedir. Isı salım hızı oksijen tüketimi kalorimetresi ile ölçülmektedir.

16 CFR-1633 Yanmazlık Testleri

Söz konusu standartta aynı zamanda, performans gereklilikleri, genel ekipman listesi, zaman çizelgesi, güvenlik koşulları, numunelerde üretim hatalarının denetimi, ihtiyaca göre durum örnekleri (yatak takımları ve uyku setlerinde sıcaklık aralığı, bağıl nem ve şartlanma süresi gibi) ve test cihazlarının kalibrasyonu konularında açıklamalar yer almaktadır.

Bu test yönteminde, şiltenin yüzeyleri ve ana yapısı, belli yoğunlukta yakıcı alevlere maruz bırakılmakta ve bu yoğunluğun yatak örtüleri üzerinde yanarken numunenin gösterdiği direnç tespit edilmektedir. Test sırasında aleve maruz kalma yoğunluğu, belli faktörlerin dikkatlice kontrol edilmesini gerektirmektedir.

EUROLAB, yanmazlık testleri kapsamında 16 CFR-1633 yanmazlık test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Yanmazlık testleri kapsamında verilen 16 CFR-1633 yanmazlık test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp