16 CFR-1632 Yanmazlık Testleri
Yanmazlık Testleri

16 CFR-1632 Yanmazlık Testleri

16 CFR-1632 yatak, yastık ve minderlerin yanıcılığı standardı, tüketicilere sunulmadan önce şilte ve yastıkların ön tasarımlarının test edilmesi yöntemlerini ve gereklilikleri açıklamaktadır. Bu standart, yanan bir sigaraya maruz kaldığı zaman bir şilte ya da yastığın tutuşmasının ateşleme direncini tespit etmek için bir test yöntemi sunmaktadır.

16 CFR-1632 Yanmazlık Testleri

Söz konusu standart şu bölümlerden oluşmaktadır: tanımlar, amaç, kapsam ve uygulanabilirlik, genel şartlar, yatak testi prosedürü, yastık test prosedürü, geçiş değiştirme prosedürü.

Yatak, tek başına veya üzerinde yatmak üzere tasarlanan ya da diğer ürünlerle birlikte kullanılan esnek bir malzeme ile doldurulmuş bir şiltedir. Bu tanım, bunlarla sınırlı olmamak üzere, yetişkin yataklarını, gençlik yataklarını, portatif yatakları ve beşik yataklarını kapsamaktadır. Aynı zamanda su yatakları, hava yatakları, çekyat yatakları veya çıkarılabilir türden yatakları, köşe grubu yataklarını ve ranza yataklarını da kapsamaktadır.

Standartta açıklanan test yönteminde, bir yatak veya şiltenin tutuşma direnci, hava akımı korumalı bir ortamda, yüzeyi yanan sigaraya maruz bırakılarak ölçülmektedir.

Üretici firmalar tüketecilere sunmadan önce standardın kapsamına giren bütün yatak, yastık ve minderlerin 16 CFR-1632 standardına uygun şekilde testlerini tamamlamak zorundadır. Aynı zamanda üretici firmalar, ithalatçı firmalar veya bu ürünlerin ticaretini yapan firmaların her biri, standarda tabi olan yatak, yastık ve minderlerin, buna ilişkin olarak garantilerin verilip verilmediğine bakılmaksızın, belli kayıtlarını tutmak zorundadır.

EUROLAB, yanmazlık testleri kapsamında 16 CFR-1632 yanmazlık test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Yanmazlık testleri kapsamında verilen 16 CFR-1632 yanmazlık test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp