SASO Testleri
Üretim Sanayi Testleri

SASO Testleri

SASO (Saudi Arabia Standard Organisation, Suudi Arabistan Standart Organizasyonu) ilk olarak 1914 yılında kurulmuştur. Daha sonra 1972 yılında yapılan bir değişiklik ile adı, Suudi Standartları, Metroloji ve Kalite Örgütü (Saudi Standards, Metrology and Quality Organization) olarak değiştirilmiştir. Ancak kısa adı SASO olarak kalmıştır.

SASO Testleri

SASO, Suudi Arabistan’ın ilk teknik devlet kuruluşlarından biridir. Bu kuruluş, Suudi ürün ve hizmet standartlarının belirlenmesi ve akreditasyonu, ölçüm ve kalibrasyon işlemleri ve uygunluk değerlendirme ve belgelendirme işlemlerini düzenlemektedir. Ayrıca kalite sistemleri için laboratuvarların ve belgelendirme kuruluşlarının akredite edilmesinden, test, analiz ve teknik inceleme yöntemlerinin belirlenmesinden ve kalite sistemlerinin uygulanmasından sorumludur.

SASO’nun başlıca stratejik hedefleri şu şekilde belirlenmiştir: Ürün ve hizmetlere uygun standartlar hazırlayarak tüketicilerin güvenliğini sağlamak, ulusal ürünlerin rekabet kabiliyetinin arttırılması için ürün ve hizmetlere uygun Suudi standartlarının uygulanmasını sağlamak ve ulusal ekonominin gelişmesine katkıda bulunmak, İngiltere’de uygulanan ölçüm ve kalibrasyon araçları ve yöntemlerini uluslararası ölçümlere ve kalibrasyonlara uyacak şekilde ayarlamak ve resmi ve özel sektör faaliyetlerinde kalite kültürünün yaygınlaşmasını ve kalite standartlarının benimsenmesini sağlamak ve bu yönde farkındalığın artmasını sağlamak.

SASO tarafından, Suudi Arabistan’a ihraç edilecek ürünler için bir uygunluk değerlendirme uygulaması başlatılmıştır. Uygunluk değerlendirme için SASO standartları yanı sıra uluslararası standartlar ve TSE standartları da dikkate alınmaktadır. SASO ile yapılan anlaşma gereğince, Suudi Arabistan’a gönderilecek gıda, tarım ürünleri, ilaç, tıbbi cihazlar, kozmetik ve ham petrol dışındaki bütün endüstriyel ürünler için uygunluk değerlendirme yapılması gerekmektedir.

EUROLAB, üretim sanayi test hizmetleri kapsamında SASO test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Üretim sanayi test hizmetleri kapsamında verilen SASO test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

 

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp