ESCR Çevresel Gerilim Çatlama Direnci Testleri
Üretim Sanayi Testleri

ESCR Çevresel Gerilim Çatlama Direnci Testleri

ESCR kısaltması, çevresel gerilim çatlama direnci anlamına gelen Environmental Stress Cracking Resistance ifadesinin baş harflerinden oluşturulmuştur.

ESCR Çevresel Gerilim Çatlama Direnci Testleri

Plastik malzemelerdeki çevresel gerilme çatlağı, alkoller, sabunlar, boyalar, nem içeren maddeler gibi yüzey aktif maddelerin varlığında sürekli olarak iç ve dış gerilmelere maruz kalma yüzünden oda sıcaklığında deformasyonu anlamına gelmektedir. Bu durum polimerin bazı kimyasal maddeler ile etkileşime girmesinden kaynaklanmaktadır, ancak polimer ve aktif ortam arasında kimyasal bir tepkime yoktur. Gerilim kırma ajanları polimerin kimyasal olarak bozulmasına neden olmaz, sadece makroskopik kırılgan ve çatlak oluşumu sürecini hızlandırır.

Çevresel gerilme çatlağı, plastik ürünlerin uzun süreli hizmet davranışında büyük bir problem olmaktadır. Bu durum üretimden sonra, örneğin depolama veya nakliye sırasında meydana geldiği zaman maliyetli olmaktadır.

Polimerlerin çevresel gerilme çatlağı, esasen metallerdeki gerilme korozyon problemine benzemektedir. Stres altındaki metallerde ve yüzey aktif cisimlerinin varlığında benzer durum gözlenmektedir. Makroskopik olarak çevresel gerilme çatlağı, polimerlerin organik maddeler tarafından yavaşça gevrekleşmesi ile karakterize edilmektedir. Bu durum belli bir süre içinde gerçekleşir. Stres ne kadar düşük olursa, dayanıklılık o kadar uzun olmaktadır. Zaman faktörü burada iki yönlüdür. Birincisi, plastik deformasyon belli bir süre içinde gerçekleşmektedir. İkincisi, stres kırıcı maddenin kırılmanın başladığı mikro çatlaklardan geçmesi biraz zaman almaktadır. Gerilme çatlağı oluşma eğilimi, sıcaklık arttıkça artar.

EUROLAB, üretim sanayi test hizmetleri kapsamında ESCR çevresel gerilim çatlama direnci test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Üretim sanayi test hizmetleri kapsamında verilen ESCR çevresel gerilim çatlama direnci test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp