CB Testleri
Üretim Sanayi Testleri

CB Testleri

Güvenlik onay sertifikasına uyumluluk, gelişmiş ve akredite bir test laboratuvarı tarafından sağlanan test sonucuna dayanarak her standardın Sertifikasyon Kuruluşu (CB, Certification Body) tarafından onaylanmaktadır. Son yıllarda her ülke kendi güvenlik standartlarını yayınlamaktadır. Ancak bir ürünün tüketicilere sunulması için her ülkenin ulusal standardının onaylanması gerekmektedir.

CB Testleri

Örneğin, IEC60950-1 standardı bilgi teknolojisi ekipmanı için tasarlanmış bir standarttır. Ancak bir ülke, kendi koşullarına uygun olarak bu standardın bir bölümünü değiştirebilir. Bu duruma sapma denmektedir. Eğer bir ürün için birkaç ülkenin güvenlik onayına ihtiyaç duyuluyorsa, testlerin her ülke için ayrı ayrı yapılması gerekir. Ama test konusu farklı standartlarla aynı ise, bu durumunda değerlendirme için zaman ve para boşa harcanmış olur. Bu sorunu çözmek için, Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC), bir Sertifikasyon Kuruluşu’nun (CB) sunduğu test raporunun diğer standartların belgelendirme işlemlerinde kullanılabileceği konusunda CB kuralını yayınladı. Buna CB programı, CB programı için kullanılan belgeye de CB test raporu adı verilmiştir.

Gelişmiş laboratuvarlar, birçok güvenlik standardı için CB test raporu düzenlemektedir.

Elektroteknik ekipman ve bileşenleri için IEC uygunluk değerlendirme programları sistemi (IECEE) Sertifikasyon Kuruluşu (CB) programı, ürün güvenliği test raporlarının ve elektrikli ve elektronik ekipman, cihaz ve bileşenlerin belgelerinin karşılıklı kabulü için dünyanın ilk uluslararası sistemidir.

Kısaca CB programı, uluslararası kabul görmüş ürün güvenliği standartlarının kullanımına dayalı bir sistemdir. Bu sistemin çalışması için, ürünleri uygulanabilir teknik standartlara göre test edecek küresel bir CB test laboratuvarları ağı gerekmektedir.

EUROLAB, üretim sanayi test hizmetleri kapsamında CB test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Üretim sanayi test hizmetleri kapsamında verilen CB test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp