Yüksek Sıcaklık Testi (MIL-STD-810G Metod 501.5)
MIL-STD 810G Testleri

Yüksek Sıcaklık Testi (MIL-STD-810G Metod 501.5)

MIL-STD-810G Metod 501.5 standardı, yüksek sıcaklık koşullarının, malzeme güvenliği, bütünlük ve performans üzerindeki etkilerini değerlendirmek üzere veri elde etmek için bir test yöntemini açıklamaktadır. Ortamdaki sıcaklığın veya indüklenmiş sıcaklığın, standart ortam sıcaklığından daha yüksek olduğu bölgelerde kullanılması gereken malzeme ve ekipmanlar, bu test yöntemine göre değerlendirilmektedir.

Yüksek Sıcaklık Testi (MIL-STD-810G Metod 501.5)

Örneğin yüksek sıcak bir bölgede kullanılacak bilgisayarlar ve LCD ekranlar bundan şu şekilde etkilenmektedir: işlemciler ve çip setleri gibi bileşenler için belirlenen yüksek sıcaklık sınırlarının aşılması, transformatörler gibi güç kaynağının içindeki bileşenlerin çalışma sınırlarının aşılması, işlemciler koruyucu modda otomatik olarak yavaşladığı için aralıklı çalışması, güç kaynağı modülleri koruyucu modda kapandığı için aralıklı çalışması, parça ömürlerinin kısalması, LCD ekranın yüksek sıcaklıklarda siyaha dönüşmesi, yapıştırıcıların erimesi ve sistem arızası vermesi.

Üretici firmalar genel olarak cihazların maksimum 0 ile 50 derece arasında çalışması için MIL-STD-810G Metod 501.5 standardına uygun şekilde yüksek sıcaklık testlerinden geçirmektedir. Bu standart kapsamında üç prosedür bulunmaktadır: depolama, çalışma ve operasyonel taktik bekleme. Üretici firmalar ürünlerin hem depolama hem de çalışma sıcaklığı spesifikasyonlarını yayınlamaktadır. Yüksek sıcaklık testlerinde nem genelde bir faktör değildir. Ancak, yine de ekipmanın kullanılacağı ve depolanacağı coğrafi bölgeler için uygun iklim koşulları dikkate alınmalıdır. Yüksek sıcaklıkların karşılaştığı iki iklim kategorisi vardır: sıcak kuru ve temel sıcak.

EUROLAB, MIL-STD 810G test hizmetleri kapsamında yüksek sıcaklık testi (MIL-STD-810G Metod 501.5) hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

MIL-STD 810G test hizmetleri kapsamında verilen yüksek sıcaklık testi (MIL-STD-810G Metod 501.5) hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp