Tuz Sisi Testi (MIL-STD-810G Metod 509.5)
MIL-STD 810G Testleri

Tuz Sisi Testi (MIL-STD-810G Metod 509.5)

MIL-STD-810G Metod 509.5 standardı, tuz sisi kullanarak hızlandırılmış korozyon (aşınma) etkilerini kapsamaktadır. Bu testin oldukça geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Özellikle denize kıyısı olan bölgelerde kullanılacak malzeme ve ekipman için bu testlerin kesinlikle yapılması gerekmektedir. Tuz, dünyada rastlanan en yaygın kimyasal bileşiklerden biridir. Okyanuslarda ve denizlerde, atmosferde, zemin yüzeylerinde, göllerde ve nehirlerde tuz bulunmaktadır. Kısaca tuza maruz kalmaktan kaçınmak neredeyse imkansızdır.

Tuz Sisi Testi (MIL-STD-810G Metod 509.5)

MIL-STD-810G Metod 509.5 standardında açıklanan yöntemim amacı, koruyucu kaplamaların malzemeler üzerindeki etkinliğini değerlendirmektir. Bir kaplama yapılmamış veya boya uygulanmamış korunmasız tüm metal yüzeyler paslanma riski taşımaktadır. Malzeme boya veya kaplamasının tabanında ayrıca, tuzun alttaki malzemeye ulaşmasına izin vererek korozyona neden olan delikler veya çatlaklar oluşabilir. Bu test yöntemi aynı zamanda tuz birikintilerinin, ekipmanın fiziksel ve elektriksel yönlerine etkilerini belirlemek için de kullanılmaktadır.

Korozyona (aşınmaya) neden olan bir ortamın başlıca etkileri korozyon etkileri, elektriksel etkiler ve fiziksel etkilerdir. Şöyle ki, bir elektrokimyasal reaksiyon, stres korozyonu ve asidik / alkali çözeltiler oluşabilir (korozyon etkileri), veya tuz birikintilerinden kaynaklanan elektriksel malzeme bozulabilir, kısa devreye neden olan iletken kaplamalar ve yalıtım malzemeleri elektriksel problemler yaratabilir (elektriksel etkiler), ya da hareketli parçaların tıkanması veya bağlanması ve altta yatan elektrolizin bir sonucu olarak ekipmanın kaplama veya boyası kabarabilir (fizksel etkiler).

EUROLAB, MIL-STD 810G test hizmetleri kapsamında tuz sisi testi (MIL-STD-810G Metod 509.5) hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

MIL-STD 810G test hizmetleri kapsamında verilen tuz sisi testi (MIL-STD-810G Metod 509.5) hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp