Toz / Kum Testi (MIL-STD-810G Metod 510.5)
MIL-STD 810G Testleri

Toz / Kum Testi (MIL-STD-810G Metod 510.5)

MIL-STD-810G Metod 510.5 standardı iki farklı prüsedür içermektedir: toz ve kum. Boyutları 150 μm’dan küçük partiküller toz olarak kabul edilmektedir ve toz prosedürüne göre testler, bir malzeme veya ekipmanın açıklıklarını tıkayabilen, çatlaklarına, yarıklarına, yataklarına ve birleşme yerlerine nüfuz edebilen tozun etkilerine karşı koyma kabiliyetini değerlendirmek ve üzerindeki filtrelerin etkinliğini tespit etmek için yapılmaktadır. Boyutları 150 ile 850 μm arasında olan partiküller kum olarak kabul edilmektedir ve kum prosedürüne göre testler, bir malzeme veya ekipmanın aşınma (erozyon) veya büyük, keskin kenarlı partiküllerin tıkanma etkileri yüzünden performansını, etkinliğini, güvenilirliğini ve sürekliliğini düşürmeden kum koşullarında saklanma ve çalıştırılma yeteneğini tespit etmek için yapılmaktadır.

Toz / Kum Testi (MIL-STD-810G Metod 510.5)

Ortamdaki havada bulunan toz ve kuma maruz kalabilecek her türlü mekanik, optik, elektrikli, elektronik, elektrokimyasal ve elektromekanik cihazlar, bu test yöntemine göre test edilmekte ve değerlendirilmektedir.

Özellikle askeri operasyonlar sırasında, motorlu araçlar ve hava araçları büyük miktarlarda gevşek kum ve toz üretmektedir. Bunların başlıca etkileri şunlardır: yüzeylerin aşınması, elektrik devrelerinin ayrılması, açıklıkların ve filtrelerin tıkanması, parçaların birleşme yerlerinde hasar, hareketli parçaların dökülmesi, ısı iletkenliğinin azaltılması, optik özelliklerde girişim, sınırlı havalandırma veya soğutma yüzünden aşırı ısınma ve yangın tehlikesi, temas yüzeyleri arasında sürtünme artışı ve statik ve dinamik dengenin bozulması.

EUROLAB, MIL-STD 810G test hizmetleri kapsamında toz / kum testi (MIL-STD-810G Metod 510.5) hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

MIL-STD 810G test hizmetleri kapsamında verilen toz / kum testi (MIL-STD-810G Metod 510.5) hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp